YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"En son kişi Paksüt olmalı"
"En son kişi Paksüt olmalı"
14 Haziran 2010 09:11
Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can'ın sözleriyle ilgili konuşan Paksüt, Can'ın görevden alınması için AYM Başkanı Kılıç'a çağrıda bulundu. Paksüt'ün açıklamalarına tepki gösteren hukukçulardan Ahmet Gündel"Konuşması gereken son kişi Paksüt olmalı"dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt, anayasa değişikliği paketinin bazı maddelerinin iptal edilmesi durumunda Bakanlar Kurulu'nun kararı yok sayabileceğini söyleyen raportör Osman Can'ı hedef aldı.

Cumhuriyet Gazetesi'ne konuşan Paksüt, Osman Can'ı görevden alması için Başkan Haşim Kılıç'a çağrıda bulundu. Aynı zamanda Demokrat Yargı Eşbaşkanı olan Can'ın açıklamalarından rahatsızlık duyan Paksüt, 'o arkadaş' diye hitap ettiği raportör için şunları söyledi: "Durumu mahkemede görev yapmaya el veriyor mu, vermiyor mu mahkeme başkanının karar vermesi lazım. Gerekçe göstermeden dahi mevzuat uyarınca raportörlerin görevine son verebilir."

Bu açıklamalara tepki gösteren hukukçularsa, Paksüt'e, kendi ismi etrafında ortaya dökülen çeşitli 'hukuk dışı' ilişkileri hatırlatıyor. Ergenekon iddianamelerine bile giren telefon görüşmelerine dikkat çekilerek, Paksüt'ün Osman Can'ın görevden alınmasını isteyecek son kişi olduğu vurgulanıyor. Somut delillere rağmen Anayasa Mahkemesi'nin kendisi için neden devreye girmediği sorusu da yöneltiliyor.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel de Paksüt'ün açıklamalarını talihsizlik olarak yorumluyor. Gündel, Paksüt'ün isminin birçok hukuk dışı olayla anıldığını ancak bunu görmezden geldiğini söylüyor. Gündel'in eleştirileri de şöyle: "Yüksek yargı organları, fiilen kendi ideolojik düşüncelerinin dışında olan kişi ve kurumların önlerini kesmeye yönelik bir rol üstlenmişlerdir. Bu itibarla Osman Can'ın tespitleri son derece yerindedir. Osman Paksüt'e gelince; eşi Ergenekon davasının sanığı konumunda bulunan ve kendisi de benzer ithamlarla kurum içerisinde soruşturmaya maruz kalan Paksüt, konuşması gereken son kişi olmalıydı. Şimdiye kadar istifa etmek gibi onurlu bir davranış sergilemesi beklenirken Anayasa Mahkemesi gibi yüce bir kurumda kararlara iştirak etmeye devam etmesi demokratik hukuk devletlerinde eşine rastlanılır bir durum değildir."

Ergenekon sanıklarına bilgi sızdırdığı anlaşılmıştı

Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt, Ergenekon sanıkları arasında. Hükümeti devirmeye teşebbüs suçlamasıyla 9 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Ferda Paksüt'ün teknik takibine eşi de takılmıştı. Osman Paksüt'ün eşinin telefonundan 8 Ergenekon sanığına bilgi sızdırdığı gündeme gelmişti. Anayasa Mahkemesi, Osman Paksüt'ün bilgi sızdırdığını, verdiği bir kararla da tescillemişti. Osman Paksüt'ün Org. Başbuğ'la kritik zamanlamayla gizli görüşmeleri de basında yer bulmuştu. Görüşmeler önce yalanlanmış, ancak delillerin ortaya çıkması üzerine kabul edilmişti.
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler