YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En kritik YAŞ toplantısı
TSK'da disiplin konularının görüşüleceği YAŞ toplantısı bugün yapılıyor. Albay Çiçek'in gündeme gelmesi beklenmezken, ‘sızdırma ihraçları' olacağı belirtiliyor
En kritik YAŞ toplantısı
04 Aralık 2009 / 09:47 Güncelleme: 04 Aralık 2009 / 09:47
Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) 2009 yılı kış toplantısı, Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak. TSK'da disiplin konularının görüşüleceği toplantıda, İrticayla Mücadele Planı, Ergenekon savcılarına art arda gelen ihbar mektupları ve “darbe” kapsamında emekli orgenerallerin sorgulanmasının da gündeme gelmesi bekleniyor. Albay Dursun Çiçek ise en kritik konu.

SIZMA İHRAÇLARI GELEBİLİR


YAŞ toplantısı son dönemde Ergenekon savcılarına giden ihbar mektupları, Kafes Eylem Planı, üç eski kuvvet komutanının darbe planları kapsamında sorgulanacak oluşu ve İrticayla Mücadele Planı belgesi üzerinde yapılan yoğun tartışmaların hemen ardından yapılması nedeniyle hayli kritik. Toplantıda, Karargah'tan bilgi ve belge sızdırılması üzerine başlatılan soruşturmalar kapsamında ihraçların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

ÇİÇEK, DİSİPLİN LİSTESİNE GİRER Mİ?

İrticayla Mücadele Planı'nı hazırladığı için iki kez tutuklanıp serbest bırakılan Albay Dursun Çiçek'in, ıslak imzalı belgenin orijinalinin skerlerce temin edilememesini gerekçe gösterilerek, Genelkurmay'ın disiplin suçu işleyen subaylar listesinde yer almayacağı öngörülüyor. Erdoğan'ın “Adli Tıp Raporu'nun yeterli olduğu” görüşünü TSK komuta kademesine doğrudan ifade etmesi bekleniyor.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen ihbar mektubunda adları ‘cunta yapılanması içinde' sayılan 1.Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ile Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in de toplantıda YAŞ üyeleri olarak hazır bulunacak olması önem taşıyor.

Olağan görüşmenin olağanüstü gündemi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'la haftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleşen görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. Erdoğan-Başbuğ görüşmesi, YAŞ toplantısı, üç eski Kuvvet Komutanı'nın Ergenekon kapsamında ifade vermeye çağrılması ve ABD'nin Türkiye'den Afganistan için muharip asker istemesi tartışmalarının yaşandığı dönemde gerçekleşti.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler