YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En ilginç kamyon çetesi
Türkiye ilk defa Kamyon, TIR gibi büyük araçları çalıp, gümrük kaçağı araçların şasi ve motor numaralarında değişiklik yaparak haksız kazanç elde eden çete çökertildi.
En ilginç kamyon çetesi
13 Aralık 2009 / 20:36 Güncelleme: 13 Aralık 2009 / 20:39

Yapılan opersayonda 70 Kamyon, TIR, beton mikseri ele geçirildi. Yapılan araştırma sonunda bu araçların 15'inin değiştirildiği tespit edildi.

Edinilen bilgiye göre, Karabük ilinde beton, kereste, kum ve inşaat gibi değişik iş kollarında faaliyet gösteren şirketlerin ortağı şüpheli M.Y. liderliğinde kurulan örgüt; çalıntı, gümrük kaçağı veya hacizli araçları, üzerinde teknik değişiklikler (çenç) yaparak başka araçların kayıtlarına uyarladılar. Bu araçlardan bir kısmını satarak haksız kazanç elde eden, Kastamonu'da 10 ayrı nokta ile değişik zamanlarda İstanbul, Bolu, Bartın illerini kapsayan operasyonda M.Y., H.S.Y, H.K, O.Ü., N.K., H.İ.Ü. ve Z.T. isimli şahıslar yakalanarak adli makamlara sevk edildi. Yapılan sorgulama sonunda M.Y. tutuklanıp Karabük Kapalı Cezaevi'ne konuldu. Firari olan A.O.K ise aranıyor.

Yapılan araştırmada, şirket üzerine 70'den fazla aracın kayıtlı olduğu, bu araçlardan sadece 35 tanesinin ele geçirildiği belirtildi. Çekici, damperli kamyon, beton mikseri araçları üzerinde ekipler tarafından yapılan araştırmada, bunlardan 15 adesinin çenç olduğu (değiştirildiği) tespit edildi.

ÇETE NASIL ÇALIŞIYOR

Önce ihtiyaca göre kamyon, TIR veya damperli kamyon çalınıyor veya hacizli araç aranıyor. Daha sonra çalınan aracın bir benzeri için hurdaya çıkmış araç aranıyor. Hurdaya çıkan araçın evrakları çalıntı araç üzerine yapılarak, motor ve şasi numaraları ise çalıntı araca monte ediliyor. Sonra, 'hurdaya çıkan aracı tamir ettirdim' denilerek trafiğe çıkartılıyor.

Karabük ilinde yapılan operasyonlar genişletilerek ülke genelindeki araştırmalar sürdürülüyor. Bu şekilde 10 seneden fazla iş yaptığı belirtilen şirketin ise bir senedir takip içinde olduğu belirtildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler