YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En eski galaksi görüntülendi
En eski galaksi görüntülendi
27 Ocak 2011 08:05
Hubble uzay teleskobu, 480 milyon yıl sonra oluşan galaksiyi gözlemledi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın Hubble uzay teleskopu, şimdiye kadarki en uzak ve en eski galaksiyi gözlemlemeyi başardı. Bing Bang (Büyük Patlama)'dan sadece 480 milyon yıl sonra oluşan galaksi, Dünya'dan 13,2 milyar ışık yılı uzaklıkta.

ABD'deki California Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, 'UDFj-39546284' adı verilen galaksinin, sürekli genişlemekte olan evrenin şu anki halinin sadece yüzde 4'ü kadarken oluştuğu belirtildi. Bilim adamları söz konusu galaksinin, daha önceki rekoru elinde bulunduran 'UDFy-38135539'dan 150 milyon ışık yılı daha uzak olduğunu belirledi.
NASA idarecilerinden eski pilot Charles Bolden, "Son keşif evreni anlamamızda bize yeni ufuklar açacak. Hubble, 20 sene önce uzaya fırlatıldığında bu kadar uzak mesafeleri görebileceğimizi sadece hayal edebilirdik" dedi. Araştırmayı yapan bilim adamları Rychard Bouwens ve Garth Illingworth, "Bu gözlem ile Big Bang'dan 200 ila 300 milyon yıl sonra oluşmuş galaksiler dönemine kadar gittik" dediler.

Hubble uzay teleskopu, son keşfini Mayıs 2009'da takılan 3 numaralı kamerasıyla gerçekleştirdi. Araştırmacılar, evrenin genişlemesiyle galaksilerin birbirlerinden uzaklaştıklarını, yaydıkları ışın ve dalga boyu sayesinde bulundukları yerin hesaplanabildiğini belirtiyor.

Bouwens and Illingworth'ün araştırması bugün İngiliz bilim dergisi Nature'da yayınlandı.

Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler