YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En büyük güce saygı duyulsun
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, katıldığı bir sempozyumda referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. Gerçeker "En büyük güç olan toplumun hür iradesine herkesin saygı duyması gerek"dedi.
En büyük güce saygı duyulsun
16 Temmuz 2010 / 18:07 Güncelleme: 16 Temmuz 2010 / 18:20

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, ''Bazı dünya ve Avrupa ülkelerine gittiğimizde oradaki yargı düzenine imrenerek bakıyoruz. İnşallah bizdeki yargı düzeni de onlardan aşağı kalmayacak'' dedi.

Karabük Baro Başkanlığınca Yenişehir Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Taksirli Suçlar ve İş Kazaları'' sempozyumuna katılmak üzere kente gelen Gerçeker, Valilik ve Adalet Sarayı'nı ziyaret etti.

Daha sonra sempozyuma katılan Gerçeker, konuşmasında 30-40 yıldır ömürlerini adalete adayan insanlar olarak edindikleri deneyim ve birikimlerini toplantılarla aktarmanın görevleri içinde olduğunu söyledi.

Adaletin bir toplumda en büyük değer olduğunu, adaleti gerçekleştirecek yargının da mutlaka güçlü ve işlevini yerine getirebilmesi için tam bağımsız ve tarafsız olması gerektiğini anlatan Gerçeker, şöyle konuştu:

''Yargının temel ayaklarından savunmayı temsil eden avukatlarla görevde olduğumuz sürece her zaman omuz omuza yargı bağımsızlığı mücadelesini verdik. Bugün veriyoruz, yarın da vermeye devam edeceğiz. Bu mücadeleyi toplum için yapıyoruz. Çok güzel bir özdeyiş var; 'Adalet Devletin Temelidir'. Bunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Adalete yapılacak yatırım, toplumun her ferdine dönecek en kıymetli hazinedir. Adalet olmazsa ne huzur, ne güven olur, ne fertlerin devlete saygınlığı kalır, bir kargaşa anarşi ortamı olur, huzursuzluklar alır başını gider. Bu nedenle dileğimiz en kısa sürede toplumumuzun, hoşgörülü, uzlaşmacı, birbirine sevgi ile yaklaşan, anlayışla karşılayan, görüşleri ve düşünceleri farklı olsa bile çeşitli platformlarda oturarak, konuşarak halletme düşüncesini benimsemiş bir toplum haline gelmemizdir. İnşallah kısa sürede bu bilince erişen toplumumuz, layık olduğu çok daha iyi seviyelere gelecektir.''

 Bazı dünya ve Avrupa ülkelerinde gittiklerinde zaman oradaki sistemlere yargı düzenine imrenerek baktıklarını vurgulayan Gerçeker, ''İnşallah bizdeki yargı düzeni de onlardan aşağı kalmayacak. Bizim hukukçularımız Avrupa ve dünyadaki hukukçulardan aşağı değiller. Bunları biz çeşitli görüşmelerimizde net olarak görebiliyoruz. Bu nedenle de ben inanıyorum ki birbirimize karşı sevgi ve saygımız olduğu sürece başaramayacağımız hiçbir şey yoktur'' diye konuştu. 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Anayasa değişikliği paketi ile ilgili görüşlerini çeşitli platformlarda ortaya koyduklarını ve bunları yılların verdiği deneyim ve birikimle yaptıklarını belirten Gerçeker, şöyle devam etti:

''Biliyorsunuz, Anayasa'mızın ön gördüğü devletin temelini oluşturan 3 ana güç vardır;yasama, yürütme ve yargı. Bunlar birbirlerinin karşısında olan değil, birbirine eşit güçlerdir. Bunlar dengeli, uyum içinde çalışarak devlet çarkını en iyi şekilde düzenleyecek güçlerdir. Biz bu birlik ve beraberliği sağlarsak, işlevlerimizi en iyi şekilde yerine getireceğiz. Anayasa değişikliği ile ilgili biz çekincelerimizi, yargı bağımsızlığına uygun bulmadığımız görüşlerimizi ortaya koyduk. Ama bununla ilgili son noktayı 12 Eylülde yapılacak referandumda, en büyük güç olan herkesin de saygı duyması gereken toplumun hür iradesi gösterecektir. Bu iradeye de herkesin saygı duyması gerekiyor.''

CEZA YASALARI

2005 yılında ceza yasalarında çok köklü değişikliklerin yapıldığını ifade eden Gerçeker, şöyle dedi:

''Değişiklikler, ceza sistemimizi tamamen değiştirdi. Sil baştan yeniden ceza hukuku yaratmaya çalıştık. Bu konuda herkes özveriyle çalışarak yeni uygulamayı oturtmaya çalıştı. Çok yol kat edildiğine inanıyorum. Özellikle bu taksirli suçlarla ilgili konular. 9. Ceza Dairesinin alanına giren konular. 9. Ceza Daire Başkanı çok değerli üyeleri, tetkik hakimleri ki onlara bir kere daha teşekkür ediyorum. Onlar yargının, Yargıtayın beynidir, bel kemiğidir, emekçileridir. Ben de yaptım bu görevi, biliyorum. Onlar olmasa Yargıtayın yükü kat kat fazla olur.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler