YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En büyük 28 Şubat operasyonu geliyor!
Post-modern darbenin asker aktörlerinin ardından hakim karşısına çıkma sırası medya ve finans ayağına geldi.
En büyük 28 Şubat operasyonu geliyor!
24 Şubat 2014 / 12:43 Güncelleme: 24 Şubat 2014 / 12:50

Türk siyasi tarihine "Post Modern Darbe" olarak geçen 28 Şubat dönemine ilişkin asker ayağına yönelik yapılan yargılamanın ardından sıra sivillere geldi.

Başbakan Erdoğan, askerlerin tahliye edilmesinden sonra "Üstüne su içiliyor” yorumlarına, "Yeniden yargılamada STK, medya ve sermaye ayaklarına dokunulması da gündeme gelecek" cevabını vermişti.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı üzerine sivil ayakla ilgili başlatılan soruşturmada sona gelindi. Görevlendirilen 3 savcı, yüzlerce klasörü incelerken; 17 Aralık süreci sonrası ortaya çıkan Paralel Yapı'nın o dönemki işlevini de araştırmaya başladı. 

Dönemin sivil aktörlerine yönelik olarak emniyette iki özel birim oluşturuldu. Mali Suçları Araştırma Kurulu ise, darbenin finans ayağına yönelik incelemesini tamamladı.

Raporda; 100 kişilik listede yer alan Refah-Yol Hükümeti'nden istifa eden milletvekillerinin, medya yöneticilerinin ve bazı ünlü gazetecilerin mal varlığında çok önemli artışlar tespit edildi.

Önümüzdeki haftalarda hazırlanacak ek iddianamenin medya dışında yargıyı, üniversiteleri ve sendikaları kapsayacağı belirtiliyor.

28 Şubat sürecinde batan 22 bankanın vatandaşa maliyeti 65 milyar dolara ulaşıyordu. Sonradan yapılan açıklamalara göre bu zarar, zaman içindeki maliyet artışı ile 110 milyar dolar seviyelerine ulaştı. 

 

TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler