YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"En acı zulümlere maruz kaldık"
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Tarihin en acı zulümlerine maruz kaldık'' dedi.
"En acı zulümlere maruz kaldık"
06 Mayıs 2012 / 14:48 Güncelleme: 06 Mayıs 2012 / 14:49

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Bu coğrafya sevinçlerin ve acıların coğrafyasıdır. Ne zaman ki, aramıza fitne fesat girdi, ne zaman ki sen-ben kavgasına, mevki kavgasına düştük, devletlerimizi yıktık, tarihin en acı zulümlerine maruz kaldık'' dedi.

Çiçek, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ile Mustafalar Köyü Sarıçam Piknik Alanı'nda Akdeniz Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu'nca bu yıl 10'uncusunu düzenlenen ''Çukurova Yörük Türkmen ve Hıdırellez Şöleni''ne katıldı.

Çiçek burada yaptığı konuşmada, şölen sayesinde bir geleneğin yaşatıldığını ifade etti.

''Bir toplum ki, geleneği yoksa, sözü yoksa, sazı yoksa, ona millet denmez. Çok şükür biz büyük bir milletiz. Böyle bir millete mensup olduğumuz için de Cenab-ı Hakk'a hamdediyoruz, hamdediyorum'' diyen Çiçek, şöyle konuştu:

''Biz anavatana, atayurttan geldik. Boylar olarak, aşiretler olarak geldik. Kültürümüzle geldik, medeniyetimizle geldik. Sofilerimizle, dervişlerimizle birlikte geldik. Bin yılı aşan bir süre içerisinde bu coğrafyada muhteşem bir kültür ve medeniyet inşa ettik. Aşiret olarak geldik. Aşiretten devlete, devletten muhteşem bir imparatorluğa giden bir tarih macerası yaşadık. Bu coğrafyada zaman oldu ikbali gördük, sevinçlerimiz oldu. Zaman oldu, sıkıntıyla düştük. Dolayısıyla bu coğrafya sevinçlerin ve acıların coğrafyasıdır. Ne zaman ki, aramıza fitne fesat girdi, ne zaman ki sen-ben kavgasına, mevki kavgasına düştük, devletlerimizi yıktık, tarihin en acı zulümlerine maruz kaldık. Onun için burası bizim evimiz, yurdumuzdur. Burayı yurt bildik, vatan kıldık. Ebediyete kadar bu coğrafyada yaşamanın şartı bir olmaktır, iri olmaktır, diri olmaktır. Allah birliğimizi bozmasın.''

GEÇMİŞTEN DERS ÇIKARMA GÜNÜDÜR

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''Geçmişte gençlerimizin eline silah tutuşturanlar kimlerse; Müslüman olsun olmasın, geçmişte binlerce yıl bir arada yaşadığımız ama güçsüz düştüğümüzde 'ayrı bir devlet kuracaksınız' diye kışkırtanlar kimlerse; bugün terörün arkasındakiler de onlardır'' dedi.

6 Mayıs'ın sadece bir şölen değil, yaşananlardan ders çıkarma günü olduğunu belirten Çiçek, şöyle konuştu:

''Ders çıkaracağız ki, bu coğrafyada ebediyen yaşayabilelim. 6 Mayıs önemli. Bir millete mensup olduğumuzu hatırlamamız önemli. Bilesiniz ki, geçmişte gençlerimizin eline silah tutuşturanlar kimlerse; Müslüman olsun olmasın, geçmişte binlerce yıl bir arada yaşadığımız ama güçsüz düştüğümüzde 'ayrı bir devlet kuracaksınız' diye kışkırtanlar kimlerse; bugün terörün arkasındakiler de onlardır. Hiç şüpheniz olmasın. Bugün geçmişi hatırlama günü. Bugün geçmişten ders çıkarıp, geleceğe emin adımlarla yürüme günüdür.''(AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler