YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
EMSAYA'nın yasal dayanağı ne?
EMSAYA'nın yasal dayanağı ne?
01 Şubat 2010 21:40
Şu sıralar Türkiye'nin tarıtıştığı EMASYA Protokolünün imzalandığı dönemin İçişleri Bakanı olan Başesgioğlu protokole ilişkin açıklamalanda bulundu

''EMASYA Protokolü'' imzalandığında dönemin İçişleri Bakanı olan AK Parti İstanbul İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, ''EMASYA Protokolü, yasal dayanağını İller İdaresi Kanunu 11/D maddesinden alan bir protokoldür'' dedi.

Başesgioğlu,  şunları kaydetti:

''EMASYA Protokolü, yasal dayanağını İller İdaresi Kanunu 11/D maddesinden alan bir protokoldür. Söz konusu fıkra, 29 Ağustos 1996 tarihinde 4178 sayılı yasayla değiştirilmiştir.

Anılan yasanın özü, valilerin kuvvet talep etmeleri durumunda, sivil idare ile askeri birliklerin, işbirliği ve koordinasyonunun nasıl gerçekleşeceği, komuta ilişkilerinin çerçevesi; gerekli görülen hususların Genelkurmay Başkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslara göre yürütülmesini öngörmektedir.

55. Hükümette, İçişleri Bakanlığı görevine 30 Haziran 1997 tarihinde başladım. Bakanlık görevimin ilk haftasında, çalışmaları tamamlanmış ve imza aşamasına gelmiş protokolle ilgili bilgi, Bakanlık Müsteşarınca tarafıma sunuldu. Bizden önceki hükümet tarafından da benimsenip imza aşamasına gelmiş bulunan protokol; yasa hükmünün yerine getirilmesi, terörle mücadele de bir zafiyet yaşanmaması, asli görevleri terörle mücadele ve sınırlarımızı korumak olan güvenlik güçlerimiz arasındaki iş birliği ve koordinasyonun en üst seviyeye çıkarılması, sivil idarenin –valilerin- emniyet ve asayiş hizmetlerinde yasalarından ve uygulamalarından gelen geleneksel yetki ve inisiyatifleri devam ederek güvenlik güçlerimizin en iyi şekilde sevk ve idare edilebileceği değerlendirilmiş ve Bakanlık Müsteşarı tarafından imzalanmıştır.

Yasanın ve protokolün uygulanmasında hukuk dışına çıkılması söz konusu olmuşsa, her zaman yargı denetimi işletilmesi mümkündür.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler