YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyetten uzaklaştırılanlar geri dönmeye çalışıyorlar
Emniyet’te yasadışı dinlemeler nedeniyle uzaklaştırılanlar, yargı yoluyla dönmeye çalışıyor.
Emniyetten uzaklaştırılanlar geri dönmeye çalışıyorlar
15 Şubat 2015 / 10:16 Güncelleme: 15 Şubat 2015 / 10:47

Resmi belgede sahtecilik ve yasadışı dinleme suçlarından hakkında 105 yıl hapis cezası istenen eski Sakarya Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, yargı kararıyla görevine iade edildi.

Yargı Sakarya da skandal bir karara imza attı. 2 bin 800 kişiyi hukuksuzca dinlediği iddia edilen ve hakkında dava açılarak 247 yıl hapsi istenen eski Sakarya eski Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş’ın göreve iadesine karar verildi. Sakarya 1. İdare Mahkemesinin verdiği skandal karar tepkiyle karşılanırken paralel yapının yüzlerce hukuksuz dinlemeye imza atan Aktaş’ın korunması için her yola başvuracağı belirtiliyor.

2 bin 800 dinleme yaptılar

Geçtiğimiz ay yasa dışı telefon dinlemelesi iddiaları üzerine İzmir Emniyet Müdürü iken görevden alınan Ali Birkay ile Sakarya eski Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş’ın da aralarında bulunduğu 10 polis  hakkında Sakarya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Aktaş için iki ayrı suçtan 21 kez olmak üzere 105 yıldan 247 yıla, Ali Birkay için 4 kez olmak üzere 20 yıldan 52 yıla, 8 emniyet mensubu için de 247 yıla varan hapis cezaları istendi.

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı ve mahkemece kabul edilen iddianameye göre Birkay ile Aktaş dönemlerinde, İstihbarat Şube Müdürlüğü’nce son 5 yılda yasadışı olarak 2 bin 800 kişi dinlendi.

Ergenekon diye dinlemişler

İddianamede, aralarında AK Parti MKYK üyesi Çiğdem Atabek, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Ak Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un danışmanı Süleyman Karakuş, emniyet mensuplarının da bulunduğu kişilerin ‘Ergenekon Terör örgütü ve Organize suç örgütü mensubu’ oldukları iddiasıyla mahkeme kararı olmadan dinlendikleri, görüşmelerinin kayıt edildiği belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, hakkındaki ciddi iddialar nedeniyle görevden uzaklaştırılan Aktaş’ın yerinevekaleten Sakarya Emniyet Müdürlüğü’ne bir başka ismi atamıştı. EGM, mahkeme kararının ilgili yasa ve yönetmeliklere göre uygulamanın mümkün olmadığını belirtere mevcut durumun mahkemece onanmasını talep etti.

 

STAR

acziyet
 // rıdvan tetik
Bence adli kurumlar acziyet içinde.Madem suçlu,şu kadar kişiyi yasa dışı dinlemiş..Peki Sakarya 1.idari mahkemesi hangi yetki ile serbest bırakıyor..Bence yargı güvensizliği git gide derinleşiyor...Bence bunların tümü adalet bakanlığının basiretsizliği....
...
15 Şubat 2015 Pazar 16:44
12:20
 // Hasan
Hsyk duruma elkoymalı...
15 Şubat 2015 12:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler