YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet'ten sahte doktor uyarısı
Emniyet'ten sahte doktor uyarısı
17 Mart 2013 09:41
Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, evlere ve işyerlerine giderek kendilerini doktor olarak tanıtan dolandırıcılara karşı vatandaşları uyardı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, tırnakçılık, yankesicilik, muslukçuluk ve falcılık yapanlara karşı vatandaşlara ikazda bulundu. Belediye ve özel halk otobüslerinde, otogar, tren garı havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde insanların dalgınlığından faydalanarak para çalan yankesicilere karşı uyaran emniyet güçleri, bazı kadınların da kendilerini ‘falcı’ olarak tanıtarak evlerde hırsızlık yaptığını belirtti. Yetkililer, falcılık bahanesiyle evin içine girerek kıymetli eşyaları çalıp kayıplara karışanlara karşı dikkatli olunmasını istedi. Emniyet güçleri, banka, postane ve vergi dairelerinde para yatırmaya yardımcı olma bahanesiyle halka yaklaşan dolandıcıların çok farklı yöntemlere başvurduğunu söyledi. Bu tür insanlara güvenilmemesi gerektiğini söyleyen yetkililer, işyerlerine bozuk para sorma bahanesiyle hırsızlık yapanlara karşı da uyardı.

Dolandırıcıların akıl almaz yöntemler kullanarak vatandaşları mağdur ettiğini anlatan yetkililer, “Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran kişilere kanmayın. Ayrıca, doktor olduğunu söyleyerek size ücretsiz tedavi öneren ve buna karşılık bir miktar para isteyen kişilere inanmayın. Gümrük Muhafaza Memuru kisvesiyle gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat eden şahıslara aldanmayın” şeklinde konuştu.

"Gece bir lambanızı açık bırakın"

Evlerin birinci ve ikinci katındaki balkon ve pencerelerinin kilitli olmasına dikkat çeken yetkililer, “Kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmasına, evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık kalmasına, apartman kapılarının muntazam ve sağlam olmasına, gerektiğinde zil tertibatı takılmasına dikkat olmak gerekir. Sokak lambalarının yanık vaziyette tutulmasına, işyerinizin kapılarına sağlam kilit takılmasına ve camlarının demirli kepenkler ile muhafaza altına alınmasına özen göstermeliyiz” şeklinde konuştu.

Emniyet güçleri, araç içerisinde ehliyet, ruhsat, para ve kıymetli evrak bulundurulmamasını da istedi.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler