YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet'ten molotof kararına destek
Emniyet'ten molotof kararına destek
29 Kasım 2011 14:10
"Molotof kokteyli atanlar vurulmalı" sözleriyle dikkatleri üzerine çeken Adana Emniyet Müdürü Mehmet Avcı, Van 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nin molotof kokteylini silah kapsamına alan kararını, "Mahkemenin kararı çok doğru ve destekliyoruz"dedi.

Adana Emniyet Müdürü Mehmet Avcı, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin molotof kokteylini silah kapsamında değerlendirdiği kararın, örnek olabileceğini ve desteklediklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde molotofkokteylinin kanuna ''likit bomba'' adıyla girmesini isteyen Avcı, yaptığı açıklamada, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesinin, 9 Şubat 2010 tarihinde 4 adet molotofkokteyli ve molotof yapımında kullanılan havai fişeklerle yakalanan 2 sanığa, ''terör örgütüne silah sağlamak'' suçundan 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verdiğini, molotofkokteylini silah kapsamında değerlendirdiğini anımsattı.

Mahkemenin molotofkokteylini silah olarak kabul etmesinin önemli olduğunu ifade eden Avcı, ''Mahkeme doğru bir karar verdi. Mahkeme kararı bizce tartışılamaz. Tartışılamayacak derecede doğrudur'' dedi.

Avcı, kanunda canlıları uzaktan veya yakından öldüren, yaralayan, cansızları parçalayan, yok eden, etkisiz hale getiren her türlü aracın silah sayılabildiğini belirterek, şöyle devam etti:
 ''Delici, parçalayıcı, yok edici etkisi olan her şey silahtır. Hatta yanıcı ve yakıcı özelliği varsa daha ağır halidir. Molotofkokteyli de yanıcı, yakıcı özelliği olan, canlıları öldüren, yaralayan özel yapılmış bir malzemedir. Bundan dolayı silahtır. Zaten silah olmayan malzemeler suçta kullanılmışsa ceza hukukuna göre silah kabul edilebilir. Yanıcı-yakıcı özelliğinden dolayı zaten direk tanımına giriyor. Suçta kullanıldığı için silah sayılabilir. Mahkeme bu konuda doğru karar vermiştir.''

Avcı, molotofkokteyli kullanımının daha önce genellikle 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet açısından değerlendirildiğini belirtti.
Aslında malzemenin yapılması, oraya getirilmesinde bile bir suç kastı olduğunu vurgulayan Avcı, ''O suç işleme kastıyla bu malzemenin imal edildiği pek değerlendirilmiyordu. Ama, Van $. Ağır Mahkemesi'nin verdiği karar bu doğrultuda çok açıklayıcı, örnek bir karar. Destekliyoruz, katılıyoruz. Ailelere de diyoruz ki; çocuklarınıza sahip çıkın, başka Türkiye yok, bu gemiyi hep beraber yüzdüreceğiz'' dedi.
 
''Kanuna likit bomba olarak girsin'' demişti
 
Avcı, Adana'da bir evde izinsiz gösterilerde kullanılmak üzere hazırlanan boru tipi bombanın patlaması ve iki kişinin ölmesi ile sonuçlanan olayın ardından 14 Kasım'da makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK lehine izinsiz gösteri düzenleyenlerin kullandığı ve pek çok kişinin kalıcı olarak yaralanmasına ya da ölmesine neden olan molotofkokteylinin 'likit bomba' adıyla kanunlarda yer alması gerektiğini belirterek, ''Molotof kokteyli meyve kokteyli değil. Kanuna hukuka likit bomba adıyla girmesi lazım'' demişti.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler