YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet'ten flaş bellek açıklaması
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden 'flaş bellek' açıklaması...
Emniyet'ten flaş bellek açıklaması
22 Nisan 2011 / 08:36 Güncelleme: 22 Nisan 2011 / 08:43

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ''şantaj ve askeri casusluk'' iddialarına ilişkin davada bir sanık avukatının flash bellek ile ilgili ortaya attığı iddiaların ''gerçeği yansıtmadığını'' bildirdi.

Emniyet Müdürlüğünün yazılı açıklamasında, bazı internet sitelerinde, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanık avukatlarından İhsan Nuri Tezel'in, ''Poyrazköy davasının tutuklu sanığı emekli Astsubay Ergin Geldikaya'nın evinde bulunan flash belleğin, daha sonra 'şantaj ve askeri casusluk' davasının sanığı emekli Albay İbrahim Sezer'in evinde bulunduğunu iddia ettiğine'' dair haberlere yer verildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu haberlerde avukat Tezel'in, ''15 ay önce Ergin Geldikaya'nın evinde BH0812NRCB ibareli 4 gb ve siyah renkli sandisk marka bir flash bellek bulundu. Bu flash belleğin içinde hiçbir suç unsuruna rastlanmadı. Peki bu flash bellek nerede  Ergin Geldikaya'nın tutuklanmasından sonra onun evinde bulunan ve suç unsuru oluşturmayan her şey ablasına 10 Temmuz 2009'da iade edildi. Bu belgeler arasında flash bellek yoktu. Flash bellek adli emanete de teslim edilmemiş. Flash bellek TEM Şube'de de değil. Peki nerede  İbrahim Sezer'in garsoniyerinde. Ya Sezer TEM Şube'den bunu aldı ya da TEM Şube'den birileri bunu Sezer'in evi olduğu iddia edilen yere koydu. Bu, söz konusu dijital kopyaların kasten konulduğunun açık örneğidir. Bir madde aynı zamanda iki yerde birden olamaz'' şeklindeki ifadelerinin yer bulduğu kaydedildi.

Söz konusu haberlerde, sanık avukatları tarafından ortaya atıldığı belirtilen iddiaların gerçekle uzaktan yakından alakası bulunmadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

''Şüpheli Ergin Geldikaya'dan el konulan malzemeler ve bu malzemeler içerisindeki flash bellek, teslim edilmek üzere yakınları ve avukatları defalarca aranmış olmasına rağmen teslim almak için gelen olmamıştır. Bu nedenle Geldikaya'dan el konulan Sandisk marka BH0812NRCB ibareli 4 GB ve siyah renkli flash bellek, halen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde muhafaza edilmektedir. Şüpheli İbrahim Sezer'den el konulan Sandisk marka BH0812NRCB ibareli 4 GB ve siyah renkli flash bellek ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Adli Emanet Memurluğuna teslim edilmiştir.

Bu durum, her iki şüpheliden el konulan flash belleklerin aynı marka ve aynı seri numaralı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Her iki şüpheliden el konulan bu flash belleklerin imaj kopyaları şüphelilere ya da avukatlarına teslim edilmiş ve imaj kopyalarının HASH değerlerinin farklı olduğu tutanaklarda sabittir. Dolayısıyla farklı zamanlarda farklı adreslerde HASH değerleri farklı olarak iki ayrı flash belleğe el konulduğu ortadadır. Ortaya çıkan bu tespit üzerine flash belleklerle ilgili yapılan araştırma sonucunda, aynı marka flash belleklerin aynı seri numarası ile çok sayıda üretildiği de anlaşılmıştır. Sonuç olarak, sanık avukatlarının ortaya attığı belirtilen iddialar, gerçeği yansıtmadığı gibi bu tür iddiaların devam etmekte olan davayı olumsuz etkilemek ve yönlendirmek amaçlı ortaya atıldığı değerlendirilmektedir.'' (AA)

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler