YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet'te tekno-polis dönemi başlıyor
Emniyet'te tekno-polis dönemi başlıyor
01 Şubat 2015 08:13
Bin 272 karakol için bin 566 mobil çanta ithal edildi. Tablet, yazıcı, kamera ve tutanak defterlerinden oluşan 'mobil kit' ile ifadeler evde ve işyerinde alınabilecek

Türkiye'de kısa süre önce hizmete giren evde ve işyerinde ifade alma işleminde çok önemli bir adım atıldı. Polis, mağdur vatandaşların ifadesini almak için elinde defter kalemle kapıları çalmayacak. Bunun yerine ilk kez ABD'nin New York eyaletinde uygulanan "Tekno- Polis" dönemi başlatılıyor. Türkiye'deki bin 272 karakol için bin 566 mobil çanta ithal edildi.

Özel tasarım çantalarda tablet, yazıcı, kamera ve tutanak defterleri bulunuyor. Emniyetin kullandığı "Pol-Net" sistemi tabletlere yüklenmeye başlandı. Kablosuz internet özelliği bulunan tabletler çantanın içindeki yazıcıya bağlanabiliyor. Polis olay yerine gittiğinde tabletten fotoğrafını çekip, ifadeyi yazarak direkt emniyetin sistemine geçecek.

İfadenin bir sayfasını da yazıcıdan çıkarıp mağdura imzalatacak. Kağıda kaleme gerek kalmadan bütün işlemleri teknolojik ortamda yapacak. Bunun için her karakoldan 1 amir ve memur görevlendirildi. "Tekno-Polis" eğitimlerini almaya başlayan personel önümüzdeki günlerde mobil çantayla vatandaşın kapısını çalacak.

NY polisi de kullanıyor

İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatıyla Ekim 2014'te "Hizmetin Yerinde İfası" projesi kapsamında başlatılan evde ve işyerinde ifade alma işlemi meyvelerini vermeye başladı. Bugüne kadar 75 bin 578 kişinin ifadesinin alındığı proje kapsamında çok önemli bir adım daha atıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı dünyada ilk kez ABD'nin New York Eyaleti'ndeki polislerde kullanılan "Tekno-Polis" projesini Türkiye'de hayata geçiriyor. Bu proje doğrultusunda polisler artık elinde tutunak defteri ve kalemlerle vatandaşın kapısını çalıp ifade alma yerine mobil çantayla hareket edecek.

Ankara da düğmeye basacak

"Teknopolis" projesiyle polis gittiği yerde kilitli çantasını açıp tabletini çıkaracak ve önce kamerayla olay yerinden fotoğraflar çekecek. Ardından vatandaşın ifadesini direkt bilgisayara yazıp "POLNET" sistemine yükleyecek. İfadenin bir nüshasını da bilgisayara tanımlı yazıcısından çıkarıp vatandaşa imzalatacak. Gerekli görülmesi halinde ise tutanak defterini kullanacak. Teknolojinin hız ve imkanlarından yararlanacak olan "Tekno- Polis" için alınan bin 566 çantadan iş yükü fazla olan karakollara 2'şer tane dağıtılacak, projenin ilk uygulaması ise 99 mobil çanta ile önümüzdeki günlerde Başkent Ankara'da hayata geçirilecek.

Aile içi şiddet dairesi kuruluyor

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulacak 10 daire ve buna bağlı 30 şube ile ilgili önemli detaylara ulaşıldı. Her daire bünyesinde 3'er olmak üzere 30 şube faaliyet gösterecek.

Yeni daireler arasında, "Aile İçi Şiddet", "Narkotik Suçlarla Mücadele", "Çevik Kuvvet" ile "Kayıp ve Aranan Şahıslar" dikkat çekiyor. Asayiş, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ve Güvenlik dairelerinin içinden oluşturulan bu dairelerin iş yükünü hafifletmesi ve işlemlerin daha kısa sürede bitirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler