YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet'te görevden alma devam edecek!
Başbakan Erdoğan ve Bülent Arınç, kirli diye tabir ettikleri operasyon sonrası 'devlet içinde devlet'e operasyon sinyali vermişti.
Emniyet'te görevden alma devam edecek!
21 Aralık 2013 / 00:15 Güncelleme: 21 Aralık 2013 / 09:39

Hükümet, “psikolojik harp” olarak nitelediği operasyon süreci ve sonrasındaki gelişmelere karşı stratejilerini devreye sokuyor. Bu çerçevede, üç koldan tedbirlerin hızla devreye sokulacağı konuşuluyor.

İdari ve siyasi tedbirlerin yanı sıra, işin yargı ve güvenlik boyutu da mercek altına alındı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Biz operasyon ve yargı makamı değiliz” diyerek, gerekli çalışmaları MİT Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Müsteşarlığı'nın yapacağını vurgulamıştı.

Teftiş Kurulu devreye giriyor

Türkiye gazetesinin ulaştığı bilgilere göre; idari adımlardan biri Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun harekete geçirilmesi olacak. Kurul, özellikle soruşturmaya konu edilen Halkbank'a dönük uluslararası yıpratma kampanyasını deşifre edecek.

İdari adımlardan bir diğeri, ihmali bulunduğu tespit edilen bürokratların görev yerlerinin değiştirilmesi işlemine devam edilmesi. Başka emniyet müdürleriyle ilgili de inceleme başlatılması gündemde. Hükümet operasyonun yargı boyutundaki adımları da, gözden geçirmeye başladı. Gizli soruşturmanın görüntü, fotoğraf ve belgelerinin sızıntı kaynağının peşine düşüldü.

Aynı zamanda HSYK'nın UYAP'a bilgi verilmeden operasyonun nasıl yapıldığını incelemesi sağlanacak. Dinleme işlemlerinin hukuka uygun olup olmadığı, 14 aylık dinlemenin 6 ay önce sonuçlanmasına karşın bugüne kadar işlem yapılmaması gibi detaylar değerlendiriliyor.

Soruşturmanın gizliliğini ihlal eden savcılara dönük adımlar da atılacak. Olayın polisiye boyutunda ise, Emniyet'le birlikte MİT'in de kapsamlı bir araştırma yürüttüğü kaydediliyor.

Emniyet'te görev değişikliği devam edecek

İstanbul'da 5 şube müdürüyle başlayan ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a kadar uzanan görev değişikliği sürecinin farklı illerle de devam edebileceği belirtiliyor. Operasyon konusunda yaşanan “istihbarat” zafiyeti araştırılan konular arasında.

 

İHA

01:11
 // AH AHHH...
Keşke, biz okuyucu yorumlarını da dikkate alsaydınız, Sayın Başbakan. Bundan yaklaşık bir yıl önce ve 6 ay önce de, uyarmıştık. Hatta, polis terörü dediğimde, bazıları linç etmeye çalışmıştı. Neyse, o zaman, bu çürükleri ayıklayın, bunlar, faşizmi körükleyip, kürt halkını kışkırtıp, terörize ediyor demiştik. Üstelik, hep kanalahaber'e yazıp, söylemiştik. Unutmayın, en iyi danışman, vatandaştır....
21 Aralık 2013 01:11
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler