YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet'in gizli arşivini silenler deşifre oldu!
17 Aralık sonrası tasfiye olacağını anlayan paralel yapı, İstanbul Emniyeti'nin hafızasını sildi.
Emniyet'in gizli arşivini silenler deşifre oldu!
23 Nisan 2014 / 09:48 Güncelleme: 23 Nisan 2014 / 09:57

Emniyet ve yargı içindeki uzantıları ile 17 Aralıkta darbe girişiminde bulunan paralel örgütün, darbe başarısız olunca emniyet arşivlerini silmesiyle ilgili soruşturmada şok bir gelişme yaşandı.

Star'dan Kemal Gümüş'ün haberine göre, İstanbul'da 17 ve 25 Aralık Darbe girişiminden sonra görevden alınan polislerin giderken İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne dışarıdan 5 kişilik bir bilişim uzmanı ekibi getirttiği ve tüm bilgisayarları bu kişilere sildirdiği ortaya çıktı. Paralelcilerin emniyetin bilgisayarlarını özel bir yazılım programıyla formatlayarak arşivi sildiği müfettiş incelemesinden sonra ortaya çıkmıştı. Başlatılan idari soruşturmada emniyetteki tüm güvenlik kameraları saniye saniye incelendi.

5 kişilik sivil ekip tespit edildi

Aylar süren titiz incelemeden sonra silme işlemini gerçekleştiren 5 bilişim uzmanı tespit edildi. Emniyetin yaptığı araştırmaya göre dışarıdan gelen 5 kişilik ekibin emniyet koridorlarında rahatça gezdiği ancak hiçbirisinin emniyet teşkilatıyla herhangi bir ilişkisinin olmadığı belirlendi. Polis teşkilatından olmadığı kesinleşen kişilerin paralel örgüt adına çalışan ileri derecede uzaman bir ekip olduğu öğrenildi.

Tarih ve saatler ortaya çıkardı

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün koridorlarında rahatça dolaşıp oda oda dolaştıkları tespit edilen 5 kişilik bilişim ekibinin, Emniyet içinde kaldıkları süre ile silinen bilgisayarların üzerinde yapılan araştırmada silindiği saat ve tarihlerin de bire bir örtüştüğü ortaya çıktı.

Eşkalleri tespit edildi

Emniyetin tüm arşivini kopyaladıktan sonra soruşturmalarla ilgili bilgileri silen 5 kişilik paralel bilişim ekibinin eşkalleri tespit edildi. Emniyet teşkilatı ile hiçbir ilişkisi olmadıkları belirlenen kişilerin görevden alınan bazı paralelci polisler ile beraber oda oda gezdikleri belirlendi. Özellikle önemli bilgilerin içinde bulunduğu bilgisayarların bulunduğu odalarda uzun süre kaldıkları tespit edilen kişilerin kimlik tespit çalışmaları ise sürüyor.

Önce yüklediler sonra sildiler

Emniyet içinde başlatılan idari soruşturma kapsamında 3 başmüfettiş görevlendirilmişti. Müfettişlerin yaptığı çalışmalara göre dışarıdan emniyete getirtilen 5 kişilik ekip; Terörle Mücadele, Mali Suçlarla Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ait tüm bilgisayarları geri dönüşümü olmayacak şekilde temizledi. Soruşturmalarla ilgili fiziki ve teknik takip bilgilerinin yer aldığı bilgisayarlara önce peş peşe milyonlarca veri yüklendi ardından da geri döndürülemeyecek şekilde formatlandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler