YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet onların peşine düştü
DHKP-C'nin Okmeydanı'ndaki 'kuluçka alanı'na yapılan operasyon sonrası sıcak takip başladı. Arşive el koyan Emniyet, provokasyonları düzenleyen 4 örgüt üyesinin peşinde...
Emniyet onların peşine düştü
28 Mayıs 2014 / 09:50 Güncelleme: 28 Mayıs 2014 / 11:48

Sabah'ın haberine göre; Okmeydanı'nda önceki gün üç farklı noktaya 500 polisle yapılan operasyon sonrası, örgütün 'Kare ası' için sıcak takip başlatıldı.

Okmeydanı merkezli Sancaktepe, Gazi Mahalllesi ve Alibeyköy'de yapılan eşzamanlı operasyonlarda 44 kişiyi gözaltına alan polis, Anıl Şahin, Elif Sultan Kalsen (26), Eyüp İldem ve Bekir Tekin için arama çalışması başlattı. 

Kayıtlar tek tek tarandı 

Okmeydanı'nda yasadışı örgüt üyelerine yönelik operasyonun perde arkası da netleşiyor.

500 polisin yanı sıra, özel harekât birliklerinin katıldığı operasyon öncesi polisin binlerce dakikalık MOBESE kameralarını tarayarak isimleri tek tek belirlediği ortaya çıktı.

İncelemelerde her olayı bahane ederek, Okmeydanı'nı savaş alanına çeviren kişilerin de aynı kişiler olduğu belirlendi.

Polis, olayların 'beyin takımı' tarafından organize edilerek sistemli yapıldığını tespit etti. Gözaltına alınanlar arasında Uğur Kurt'un vurulduğu olay sonrası cemevi bahçesinde Asayiş Şube Cinayet Büro Amiri Başkomiser Cihat Kaya Er'i darp edenlerin de bulunduğu öğrenilirken polis, örgütün gençlik karargâhı olarak kullandığı kozmik odaya itfaiye merdiveni ile pencereden girdi.

Polis arşiv ve haberleşme belgeleri ile harddisk ve bilgisayarları ele geçirdi. Beyoğlu'na bağlı Okmeydanı'ndaki olaylarda vurularak hayatını kaybeden Uğur Kurt'la ilgili soruşturma sürüyor.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz'a ifade veren Hacı Bektaşi Veli Okmeydanı Cemevi'nin Başkanı Zeynel Şahin, o gün vurulma olayı öncesi polisi uyardığını ifade etti.

Cemevine doğru gaz fişeğinin geldiğini söyleyen Şahin, "Bahçeden baktık. Polisin 4-5 kişilik bir grubu kovaladığını gördük. Bir gaz fişeği bahçemize düşünce polisi uyardık. Yukarı baktığımda, kapıdan çıkmak üzere olan bir metre uzaklığımdaki Kurt yana doğru düştü. Ağzından kan geliyordu" dedi. Şahin, polislerin hedef alıp almadıklarına dair 'bilemiyorum' yanıtını verdi.

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler