YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet görevlileri hakkındaki dinleme davası sürüyor
Emniyet görevlileri hakkındaki dinleme davası sürüyor
17 Şubat 2016 14:37
Bazı soruşturmalara ait telefon dinlemelerini imha etmedikleri ve çoğalttıkları iddiasıyla eski Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Başkanı Çelik'in de aralarında bulunduğu 20 emniyet mensubu hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi

Bazı soruşturmalara ait telefon dinlemelerini imha etmedikleri ve çoğalttıkları iddiasıyla eski Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Başkanı Cihangir Çelik'in de aralarında bulunduğu 20 emniyet mensubu hakkında "kanunen yok edilmesi gereken verileri yok etmemek" ve "kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve yayma" suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Ali Doğanay, Ayhan Ertuğrul, Bilal Topçu, Çelebi Özkan, Emre Murat Korkmaz, Selçuk Doğuş, Şener Derin ile avukatları katıldı. 

Hakim Hasan Akçam, bazı sanıkların mahkemeye yazılı savunma sunduklarını tutanağa yazdırdı. 

Söz alan sanıklar ve avukatları, eksiklerin giderilmesi talebinde bulundu.

Hakim Akçam, sanıklardan Mehmet Zeki Gümüş'ün bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi.

Davanın, Emniyet Genel Müdürlüğüne ihbar edilmesini karar veren mahkeme, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Teknik Büro Savcılığına müzekkere yazılarak, dava konusu dinlemelerin nasıl yapıldığının ayrıntılı sorulmasını karara bağladı. 

Ayrıca mahkeme, bazı eksiklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Davada, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Başkanı Cihangir Çelik ve eski Altındağ İlçe Emniyet Müdürü Adem Yalçınkaya ile emniyet mensupları Çelebi Özkan, Raşit Ateş, Mürsel Yılmaz, Azmi Karadaş, Osman Kazanç, Bilal Topçu, Yüksel Türkal, Fikret Alaca, Ali Aydın, Şerif Ali Turgut, Şener Derin, Ufuk Demirbaş, Selçuk Doğuş, Ali Doğanay, Mehmet Zeki Aygümüş, Emre Murat Korkmaz, Ayhan Ertuğrul ve Okan Tüncal yargılanıyor. 

Sanıkların, 2005-2012 yılları arasında silinmesi gereken önleme amaçlı dinleme kayıtlarını yok etmeyerek, "kanunen yok edilmesi gereken verileri yok etmemek" ve "kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme ve yayma" suçlarını işledikleri savunuluyor. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler