YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ın ağzından yeni uygulamalar
Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ın ağzından yeni uygulamalar
Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal’ın ağzından yeni uygulamalar
06 Aralık 2008 / 07:57 Güncelleme: 06 Aralık 2008 / 00:00


İstanbul Avcılar'da polis kıyafetiyle müzikhol basan şehir zorbalarının, kadın bir çalışanı kaçırması Türkiye'yi dehşete düşürdü. Skandal olay güvenlik güçlerine kimlik sorulması tartışmalarını yeniden gündeme getirirken Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, kimlik göstermeyen polislere disiplin cezası verileceğini açıkladı.


Polisin kendini tanıtmadan işlem yapamayacağını vurgulayan Köksal, "Hiçbir polis o müzikholdeki gibi hareket etmez. Polisten ters bir davranış gören, 155'i arasın. İhbarda bulunan vatandaşlar da kimlik bildirmek zorunda değil." dedi.


Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, son günlerde gündeme gelen işkence iddiaları ile polis süsü verilerek işlenen suçlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Polis kılığına bürünen şehir zorbalarının geçtiğimiz günlerde İstanbul Avcılar'daki bir müzikholü bastığını hatırlatan Genel Müdür, müzikholden 155 Polis İmdat hattına herhangi bir ihbar yapılmadığını, bu durumun 'düşündürücü' olduğunu söyledi. Hadisenin araştırılması için iki müfettiş görevlendirildiğini hatırlatan Oğuz Kağan Köksal, hazırlanacak raporda, polis kıyafetlerinin herkes tarafından satın alınmasını engellemeye yönelik tedbirlerin de yer alacağını bildirdi. Yönetmelik veya yasa değişikliği yapılarak, polis olmadığı halde resmî üniforma giyenlere çok ağır yaptırımlar uygulanacağına işaret eden Köksal, polis kimliğinin taklit edilmemesi için başlatılan projenin de tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı: "Kokartlar Darphane'de basıldığı için taklidi mümkün değil. Mevcut kimlikler de sahtesi yapılamayacak şekilde dizayn edilecek. Hologram gibi güvenlik unsurları olacak."


Bir grup güvenlik muhabiriyle sohbet eden Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, polis kurşunuyla ölüm ve işkence konularına da değindi. Son dönemde yaşanan bazı talihsiz ve münferit olayları teşkilata mâl etmenin doğru olmadığını belirten Köksal, "Bu yılın ilk 10 ayında herhangi bir hadise yaşanmadı. Ancak, iki ay içinde bizim de tasvip etmediğimiz olaylar üst üste geldi. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için 2009'da tüm polisleri tek tek eğiteceğiz." dedi. Her ilden 3 emniyet müdürünün Ankara'ya çağırılarak aşırı ve orantısız güç kullanımı konusunda eğitime alınacağını açıklayan Köksal, silah kullanma, zor kullanma, insan hakları, yakalama ve gözaltı dersi verilen bu polis müdürlerinin, görev yaptıkları vilayete dönünce oradaki polisleri eğiteceğini kaydetti. Ardından da ekledi: "Herhangi bir ilde yaşanacak olumsuz bir olaydan sonra önce personelin eğitiminden sorumlu olan üç müdürden hesap sorulacak." Polisin silah kullandığı olaylarda savcılığın derhal devreye sokulduğunu ve idarî soruşturma açıldığını dile getiren Köksal, "Silah kullanan polisler de mahkeme mahkeme sürünüyor. Onlar da istemez böyle bir duruma düşmeyi. Aşırı ve orantısız güç kullanan polisler hakkında meslekten ihraç ile ağır hapse kadar ceza çıkabiliyor." şeklinde konuştu.


2009'u 'hırsızlıkla mücadele ve sokak çocuklarının eğitim yılı' olarak planladıklarını ifade eden Köksal, güven timleri ve yıldırım ekiplerinin kurulmasıyla kapkaç, gasp suçlarının azaldığını söyledi. 2009'da hırsızlık suçlarıyla mücadelenin ivme kazanacağını anlatan Emniyet Genel Müdürü, sokaklarda yaşayan çocukları suçtan korumak, eğitmek ve sahip çıkmak için de yeni bir eğitim projesini uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler