YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet, çalıntı ve kayıp araçların zaman kaybedil
Emniyet, çalıntı ve kayıp araçların zaman kaybedil
Emniyet, çalıntı ve kayıp araçların zaman kaybedil
22 Ağustos 2008 / 14:57 Güncelleme: 22 Ağustos 2008 / 00:00

Art arda yaşanan bombalı eylemlerin ardından Emniyet ve Genelkurmay, saldırıların süreceği konusunda ilgili birimleri uyardı. Ayrıca çalıntı ve kayıp araçların zaman kaybedilmeden bildirilmesi istendi.


Güngören, Mersin ve son olarak İzmir’de art arda düzenlenen bombalı eylemler büyük şehirlere yönelen terör eylemlerine karşı alınacak önlemleri bir kez daha gündeme getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü il emniyet müdürlüklerine saldırıların sürebileceği uyarısında bulundu. Özellikle eylemlerde kullanılan çalıntı ve sahte plakalı araçlar üzerinde yoğunlaşan polis kamu kuruluşları ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerdeki önlemlerini arttırdı. Genelkurmay Başkanlığı da Türk Silahlı Kuvvetler’in tüm birimlerine benzer bir uyarı yayınladı.
Haberin devamı


Uzmanlar daha çok uzaktan kumanda düzenekleriyle hareket geçirilen patlayıcılara karşı sınırlı önlemlerin alınabileceğini düşünüyor. Zira, bu düzeneklerde cep telefonundan, oyuncak ve araç kumandalarına kadar bir çok sistem kullanılabiliyor.


Telekomünikasyon Kurumu’un GSM şirketleri ve üniversitelerle cep telefonlarının patlayıcı düzeneği olarak kullanılmasını engelleyecek bir sistem üzerinde altı aydır çalıştığı belirtiliyor. Ancak Güneydoğu’da ve devlet büyüklerinin korunmasında kullanılan sinyal bozucu “Jammer” cihazlarının büyük şehirlerin kritik noktalarında bulundurulması da seçenekler arasında değerlendiriliyor.


Emniyet Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı, polis ve askerlere yönelik eylemlerin bundan sonra da devam edebileceği öngörüsüyle bağlı tüm birimlerini uyardı.


İl emniyet müdürlüklerine gönderilen yazıda özellikle sabah ve akşam saatlerinde servis güzergahları ile polis ve askere ait tesis ve binaların önündeki önlemlerin arttırılması istendi.


Yazıda örgütün eylemlerde kullandığı çalıntı araçlar üzerinde durulması, kayıp araçların da zaman kaybedilmeden emniyet birimlerine bildirilmesi istendi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler