YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emniyet Amiriyle BDP’li başkan arasındaki ilginç diyalog
Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Diyarbakır'da 'hükümet adım at' sloganıyla düzenlediği eylem, polis engeline takıldı.
Emniyet Amiriyle BDP’li başkan arasındaki ilginç diyalog
01 Temmuz 2013 / 20:42 Güncelleme: 01 Temmuz 2013 / 20:54

 Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli ile BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt arasında ilginç diyalog yaşandı. Zümrüt, eylemin çözüm sürecine binaen yapıldığını, yürüyüşü yapmanın demokratik bir hak olduğunu savunurken, Güvenlik Şube Müdürü Hançerli, yürüyüşün çözüm süreciyle alakasının olmadığını, kitle içinde molotof ve ses bombalı grupların olduğunu ifade etti.

Diyarbakır'da şehir merkezinde çıkan olaylarda eylemciler, polise ses bombası  ve havai fişekle saldırırken, polis ise biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylar öncesinde Güvenlik Şube Müdürü Hançerli ile BDP Diyarbakır İl Başkanı Zümrüt arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

Polis ekiplerinin olduğu noktaya gelen Zübeyde Zümrüt, "İnsan önce bir görüş görüşme yapar. Bu yürüyüş demokratik bir yürüyüştür." şeklinde yakındı. Bu tepkiye karşı Güvenlik Şube Müdürü Hançerli, "Bu sözlere karşı beni bile güldürdünüz. Bu demokratik yürüyüşse ben hayatımda demokratik yürüyüş görmedim demektir. Ben Diyarbakır güvenlik müdürüyüm ben böylesine kanunsuz bir grubu Diyarbakır'da son zamanlarda görmedim." şeklinde cevap verdi.

Buna karşılık Zümrüt, ise çözüm sürecinde yaptıklarının anayasal bir hak olduğunu iddia etti. Hançerli ise, "Süreç demek sizin suç işleyebileceğiniz anlamına gelmez. Suç işlendiğinde gereği yapılır. Süreç dediğiniz şeyi yürütmek adına sağduyu gösterirseniz bu sizin bizim Diyarbakır'ın huzuru için doğru olur.  Siz kameralar karşısında gelip neden müzakere etmediniz diye soruyorsunuz. 40 dakikadır buradayız ben 'müdahale edilecek' diye ikaz edince mi buraya geliyorsunuz. Bugün sizin samimi olduğunuza inanmıyorum. İçinizde onlarca molotofcu gruplar var. Niye getirdiğiniz bu grubu? Bir parti kanunsuz bir gösteriyi organize edebilir mi? Nasıl yapabiliyorsunuz böyle bir şeyi. Arkanıza dönün bir bakın bir sürü yasadışı bayrak ve flama var." dedi.

Zübeyde Zümrüt'ün yürüyüşün anayasal bir hak olduğunu, yolda oturacaklarını yönünde ısrar etmesi üzerine Hançerli şöyle konuştu: "Sizin oturacağınız yer evinizin bahçesidir. Devletin buna müsaade etmesi mümkün değildir. Ben bugün sizinle müzakere etmeyeceğim. Kanunsuz gösterinin müzakeresi olmaz. Üç kez ikaz ettik. Size Diyarbakır polisi tolere edebileceği kadar eder. Ama devletin de bir dik duruşu olur. Kanunsuz gösteride hoşgörü göstermemizi beklemeyin. Allah için söyleyin ne zaman basın açıklamasına engel olduk? Ne zaman yürüyüşünüze engel olduk yol kapanmadıysa kamu düzeni bozulmadıysa? Siz istiyorsunuz ki bizim kurallarımız hakim olsun. Yok öyle bir şey.  Öyle bir şey yoktur. Devletin kuralları vardır. Burası Diyarbakır. 1,5 milyon insan yaşıyor. Yeter artık. Biz sağduyu gösterdik ama siz göstermediniz. Devletin polisi güvenlik için burada. Sizin grubunuzun burada ne işi var. Sırtı çantalı polise kamu kurumlarına molotof atacak gruplar var burada. Hepsi burada kanunsuz eylem için bulunuyor. Burada halk değil bir sürü örgütçü adam var. Molotofçu grup var. Allah aşkına onlara nasıl sahip çıkıyorsunuz?"

Polisin ikazına rağmen uyarıyı dikkate almayan grup, önce taş, ardından havai fişek ve ses bombası attı. Olayların devamında polis tazyikli su ve biber gazlı müdahalede bulundu.

Öte yandan gösteriler öncesinde yüzleri maskeli bazı gençlerin ellerinde ses bombaları dikkat çekti. Yüzü maskeli gençlerin, kendi aralarında ses bombası dağıtımı yaptığı görüldü. Diğer taraftan yüzü maskeli gençlerin geçtiğimiz günlerde Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde asayiş timi adı altında kuruluşunu ilan eden Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) pankartlarını da açtığı görüldü.CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler