YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emir komutaya uydum!
''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının 51. duruşması bugün görüldü. Tutuksuz sanıklardan Meryem Kurşun'un , ''Bana verilen haberleri siteye (irtica.org) ekliyordum. Haberlerin seçilmesi konusunda bir inisiyatifim yoktu'' dedi..
Emir komutaya uydum!
09 Şubat 2012 / 12:59 Güncelleme: 09 Şubat 2012 / 13:03

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davasının tutuksuz sanıklarından sivil memur Meryem Kurşun, ''Bana verilen haberleri siteye (irtica.org) ekliyordum. Haberlerin seçilmesi konusunda bir inisiyatifim yoktu'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan tutuksuz sanık Meryem Kurşun, üniversiteyi bitirdikten sonra öğretmen olmak için KPSS'ye girdiğini, ancak yeterli puan alamadığını, ardından da 2005 yılında askeriyeye sivil memur alımını öğrenince 1 kişilik sosyolog kadrosuna memur olmak için başvurduğunu söyledi.

Mülakata giren 4 kişinin 2006 yılı Ocak ayında memur olarak alındığını, kendisi ile başka bir bayanın Bilgi Destek Dairesinde görevlendirildiğini ifade eden Kurşun, 5 yıl görev yaptıktan sonra kurumlar arası geçiş yaparak Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna geçtiğini ve öğretmenlik yaptığını anlattı.

Bilgi Destek Dairesinde Ocak 2008 tarihine kadar Dursun Çiçek'in müdürleri olduğunu ifade eden Kurşun, ''Faaliyette olan 6-7 internet sitesinin yanında 2 sitenin daha kurulması düşünülüyordu. Bu birimde 2 bayan sivil memur çalışıyorduk. Dursun albay 'Hangisini istiyorsanız aranızda karar verin' dedi. Biz de kura çektik. Bana irtica.org sitesi, Ece'ye ise diğeri düştü. Bu site kurada Ece'ye çıksaydı örgüt üyesi o olacaktı. Burada olmamın nedeni kurada irtica.org'un bana çıkmasıdır'' dedi.

Bilgisayardan anlamadığını, sanık olarak da yargılanan Murat Uslukılıç'tan bilgisayar eğitimi aldıklarını belirten Kurşun, sitelerin haftalık izlenme oranlarını çıkarttıklarını, izlenme oranı düşük olan irtica.org'un, internet siteleriyle ilgili bir gazetede haber yayımlandığı gün tavan yaptığını söyledi.


-''Emir, komutaya uydum''-


''Pkkgerçeği'' adlı sitenin birinci sırada, ''Türkatak'' adlı sitenin ise ikinci, irtica sitesinin ise en fazla üçüncü sıraya çıktığını ifade eden Kurşun, şöyle devam etti:

''Bana yalnızca takip etmem gereken siteler bildirildi. Amacım, TSK aleyhine yapılan yayınlar varsa ya da suç unsuru oluşturabilecek yayınlar varsa bunları bildirmekti. Bunlar suç mu, değil mi, karar veremeyeceğim soyut konulardı. Bazen bakmadan öylesine geçiyordum. Basın özetlerini internette bulup siteye yüklerdik. Benim irtica uzmanlığım söz konusu değildir. Bu konuda bir eğitim almadım. Kursa da gitmedim. Bana verilen haberleri siteye ekliyordum. Haberlerin seçilmesi konusunda bir inisiyatifim yoktu. Emir komuta zincirinin olduğu askeriyede 'verilen emri uygulamama' diye bir şey yoktur.''

Çiçek'in ardından sanıklardan Fuat Selvi ve Ziya İlker Göktaş'ın da müdürleri olarak görev yaptığını dile getiren Kurşun, bu kişilerin farklı görüşlere sahip olduğunu ancak, aynı işi yaparak kurumsal olarak hareket ettiklerini anlattı.

Kurşun, sitelerin kapatıldığını burnundan ameliyat olduğu dönemde, raporluyken arkadaşından öğrendiğini dile getirdi.

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' belgesini görmediğini belirten Kurşun, ''Bu site, benim kişisel sitem değildir. Kurumsal görüşü yansıttığını düşünüyorum. Bu birime atanmayı da, çalışmayı da ben seçmedim. Bilgi Destek Dairesinde diğer memurlar ne yaptıysa ben de onu yaptım'' dedi.

Örgüt üyesi olmadığını, dünyaya vicdanla bakan bir insan olduğunu ifade eden Kurşun, kin, nefret, şiddet ve terörün hayat felsefesine uymadığını kaydetti.

Kurşun, beraatına karar verilmesini istedi.

Duruşmaya öğle arası verildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler