YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emine Erdoğan'dan 'katliam' yorumu
Emine Erdoğan'dan 'katliam' yorumu
28 Temmuz 2013 11:35
Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Mısır'da, seçilmiş bir hükümete yönelik darbe girişimine, dünya üzerinde Türkiye kadar ilkeli bir tavır sergileyen maalesef olmamıştır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından (KADEM) Yıldız Teknik Üniversitesinin Davutpaşa Kampüsünde verilen iftarına katıldı.

Emine Erdoğan, hiç kuşkusuz, evrensel manada sorunlarla karşı karşıya kaldıklarına dikkati çekerek, ancak Türkiye'nin demokrasi ve kadın sorununun, evrensel izler taşıdığı kadar, yerel izler de taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin, bugünün dünyasında, demokrasiye sahip çıkma konusunda, son derece farklı ve ilkeli bir yerde durduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mısır'da, seçilmiş bir hükümete yönelik darbe girişimine, dünya üzerinde Türkiye kadar ilkeli bir tavır sergileyen maalesef olmamıştır. Demokrasisiyle övünen ülkeler dahi, Türkiye'nin sergilediği kadar ilkeli bir tavır gösterememiştir. Demokrasi, ülkelere göre, halklara göre farklılık arzeden bir rejim değildir. Kimi ülkelerin demokrasiyi hakettiğini, kimi ülkeler için demokrasinin henüz erken olduğunu savunmak, demokrasinin özüne, ilkelerine, evrensel değerlerine taban tabana zıttır.

Aynı çifte standardın, kadın hakları konusunda da sergilendiğini görüyoruz. Kendi yaşam tarzlarına müdahale edildiğini iddia edenlerin, sokakta, farklı yaşam tarzlarına sahip insanlara alçakça saldırdıklarına şahit olduk. Ne yazık ki, sokakta, inancından dolayı farklı bir kıyafet içinde bulunan kadınlara yapılan saldırı, ne Türkiye'nin ne de dünyanın kadın örgütleri tarafından, ciddi şekilde kınanmamış, hatta gündeme dahi taşınmamıştır. Kadınların, maruz kaldıkları saldırılar karşısında, beyanlarının esas kabul edileceği savunulurken, sokakta, yanında bebeği ile saldırıya uğrayan kadının beyanı dikkate alınmamış, video görüntüleriyle ispat istenmiştir. Hiç kuşkusuz, bu tavır, kadın hareketi adına, kadın örgütleri adına mahcubiyet verici bir tavırdır."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler