YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emine Erdoğan dünya yetimlerini ağırladı
Emine Erdoğan dünya yetimlerini ağırladı
17 Ekim 2014 00:32
Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda dünya yetimlerini ağırladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 6. Uluslararası Çocuk Buluşması dolayısıyla Türkiye'de bulunan çocukların temsilcilerini kabul etti.

Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre Emine Erdoğan, çocuklarla Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda öğle yemeğinde bir araya geldi.

Aralarında Erdoğan ailesinin desteklediklerinin de bulunduğu çocuklar, yemeğe geleneksel kıyafetleriyle geldi. Çocukları öğle yemeğinde ağırlayan Emine Erdoğan Tanzanya, Lübnan, Yemen, Suriye, Bosna Hersek ve Pakistan'dan gelen çocuklarla sohbet etti.

Emine Erdoğan'ın sohbet ettiği, iki yıl önceki iç savaşta babasını kaybeden Suriyeli çocuk Haitham, Hatay Reyhanlı Kampında misafir ediliyor. Haitham, kamptaki Türkçe derslerine katıldığını ve bir an önce Türkçeyi akıcı konuşabilecek şekilde öğrenmek istediğini ifade etti.

Erdoğan ailesinin desteklediği çocuklardan biri olan ve beş yıl önce babasını kaybeden Tanzanyalı Raya ise annesi ve 5 kardeşiyle Zanzibar'ın bir köyünde yaşıyor. Emine Erdoğan'ın geleceğe dair planlarını sorduğu 10 yaşındaki Raya, büyüyünce öğretmen olmak istediğini söyledi.

Konuk edilen grubun içinde Trabzon'dan gelen çocuklar da yöresel kıyafetleriyle dikkati çekti.

"Yetimler, toplumun ortak sorumluluğu"

Çocuklarla ilgili faaliyetler ve eğitim çalışmaları hakkında sivil toplum kuruluşu yetkililerinden bilgi alan Emine Erdoğan, sadece belli kurumların değil, yetimlerin toplumun ortak sorumluluğu olduğunu söyledi. Ziyarete gelen çocuklara başarılar dileyen Emine Erdoğan, "İleride, Allah ömür verirse, sizleri yüksek mevkilerde görmeyi arzu ederim" dedi.

Çocuklar Emine Erdoğan'a Yemen ve Bosna Hersek'ten kahve, geleneksel dokumalar ve kumaş hediye etti.

Emine Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektiren çocuklar, Cumhurbaşkanlığı Konutu'ndan hediyelerle uğurlandı. Kabulde, çocuklara kol saati, Türkiye haritalı yap-boz ve doğal ürünlerden üretilmiş elma şekeri hediye edildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler