YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eminağaoğlu'nun, sürekli Ankara'da görev yapması "
Eminağaoğlu'nun, sürekli Ankara'da görev yapması "
Eminağaoğlu'nun, sürekli Ankara'da görev yapması "
26 Ağustos 2008 / 08:13 Güncelleme: 26 Ağustos 2008 / 00:00

Şüpheli çürük raporu ile askerlik yapmadığı anlaşılan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun meslek hayatı boyunca kollandığı ortaya çıktı. Yüksek yargının en tepesindeki isimler Doğu ve Güneydoğu'nun mahrumiyet bölgelerinde zorunlu şark hizmeti yaparken, Eminağaoğlu'nun, Balıkesir'in Bandırma ilçesi ile Kırıkkale Delice dışında sürekli Ankara'da görev yapması dikkat çekti.


DOĞU'DA GÖREV YAPMADI


Hakim ve savcı atamaları görev zorluğu ve mahrumiyet derecesi gözününde bulundurularak ayrılan 5 bölgeye göre yapılıyor. Çok tercih edilen ve rahat bölgeler birinci bölgede yeralıyor. Birçok devlet memurluğu görevinde olduğu gibi hakimler ve savcıların da Doğu ve Güneydoğu gibi mahrumiyet bölgelerinde zorunlu şark hizmeti yapması gerekiyor.


Cumhuriyet savcısı olarak meslek hayatına Balıkesir'in Bandırma ilçesinde başlayan Eminağaoğlu daha sonra Kırıkkale'nin Delice ilçesinde savcılık yaptı. Daha sonra Eminağaoğlu'nun tayini Delice'den Yargıtay Cumhuriyet Savcısı olarak Ankara'ya çıktı. Doğu ve Güneydoğu'da zorunlu şark hizmeti yapmayan Eminağaoğlu'nun Ankara ve yakın yerlerde görev yapması, "Meslek hayatında da korunup kollanıyor" yorumlarının yapılmasına yol açtı.


ÇÜRÜK RAPORU DA ŞÜPHELİ ÇIKTI


Eminağaoğlu'nun görev yaptığı Kırıkkale'nin Delice ilçesi mahrumiyet açısından dördüncü bölge olarak geçiyor.


Yeni Şafak, Eminağaoğlu'nun 1984'te aldığı ameliyat raporunu yeni gibi göstererek 1988'de askere gitmemek için sağlık raporu aldığını ortaya çıkarmıştı.


Emineağaoğlu'nun Etimesgut Askeri Hava Hastanesi'nden önce sağlam raporu aldığı 15 gün sonra da 17 yaşında olduğu ameliyattan dolayı aynı hastane tarafından çürük raporu verildiği tespit edilmişti.


Yüksek yargıda şark hizmeti yapmayan yok


Eminağaoğlu gibi Yargıtay'da görev yapan hakim ve savcılar zorunlu şark hizmeti yaptılar. Mesela Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya Muş'un Bulanık İlçesi'nde, Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin Erzurum'un Narman ilçesinde, Yargıtay Birinci Başkanvekili Zeki Akar Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Kublay Özkan Iğdır'da, Yargıtay Genel Sekreteri Ahmet Ceylani Tuğrul, Kars'ta zorunlu hizmeti yaptılar.


YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler