YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eminağaoğlu'na yargıya müdahale protestosu
Yargı Bağımsızlığı konferansında bir grup avukat tarafından protesto edildi
Eminağaoğlu'na yargıya müdahale protestosu
25 Nisan 2009 / 20:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Bursa Barosu tarafından düzenlenen 'Yargı Bağımsızlığı' konulu konferans öncesi bir grup avukat tarafından protesto edildi.


Hukukun Üstünlüğüne İnanan Avukatlar Platformu adına açıklama yapan Avukat Veysel Aşkın, "Yargı bağımsızlığı konulu konferansın davetlisinin isminin adeta yargıya müdahele olarak algılanacağının baromuz tarafından hesap edilmemesi biz baro mensuplarını rahatsız ettiğinin bilinmesini istemekteyiz. Davet edilen isim bizatihi yargı bağımsızlığına müdahaleyle anılmaktadır" dedi. Avukatların tepkisinin sorulduğu YARSAV Başkanı Eminağaoğlu ise Adalet Bakanlığı'nı suçlayarak, "Bu tür soruşturmalar Avrupa ve dünyada sadece ve sadece otoriter ve totaliter yönetimlerde gerçekleşiyor" dedi.


Bin 700 avukatın bağlı bulunduğu Bursa Barosu, Ergenekon soruşturmasına yönelik sarfettiği sözler sebebiyle Adalet Bakanlığı tarafından hakkında 'Tarafsızlığını ve saygınlığını yitirdiği' gerekçesiyle soruşturma açılan YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nu 'Yargı Bağımsızlığı' konferansına davet etti. Konferans öncesi Bursa Baroevi önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik avukat grubu, konferansı protesto etti. Hukukun Üstünlüğüne İnanan Avukatlar Platformu adına basın açıklamasını okuyan Veysel Aşkın, 'Yargı Bağımsızlığı' konusunda konferansa davet edilen Eminağaoğlu hakkında Adalet Bakanlığı tarafından 'Yargıyı etkileme' dahil 4 ayrı soruşturmanın başlatıldığını hatırlattı. Aşkın, "Bizim kimsenin şahsına ve tercihlerine herhangi bir önyargımız bulunmamaktadır. Ancak konu hukuk olunca 'haklar' manasına gelen 'hukuk' kavramının kullanıldığı bir platformun, özellikle yargı bağımsızlığının Eminağaoğlu'nun şahsında temsil edilemeyeceğine inanmaktayız. Ülkemizde hukuk ve yargı bağımsızlığı adına yaşanan olumsuzluklar, yargının değişik şekil ve niteliklerde etkilenmeye çalışılması ve zaman zaman etkilenmesi faciaları göz önüne alındığında ise Bursa Barosu adına yapılan, 'yargıyı etkileme' konferansını kabul etmiyoruz" diye konuştu.


Ardından Baroevine gelen Eminağaoğlu, gazetecilerin 'Hakkınızda 'yargıya müdahale'den dolayı soruşturma açıldığı için avukatlar tepki gösterdi, ne diyeceksiniz?' sorusuyla karşılaştı. Eminağaoğlu, "Ben bir hukukçu olarak tek tip bir düşüncenin savunucusu değilim, bütün düşüncelere saygı gösteririm. Herkesin de her düşünceye saygı göstermesini beklerim. Ancak hukukçuların ve kamuyonun şunu bilmesi gerekir ki; Adalet Bakanlığı'nın sadece ve sadece YARSAV bünyesindeki faaliyetlerimi gerekçe göstererek hakkımda soruşturma başlattığı, Avrupa ve dünyada sadece totaliter ve otoriter yönetimlerde gerçekleşen soruşturmalardır. Hukukçularımızın olayın bu boyutuna dikkat ederek açıklama yapmalarını beklerim, eğer hukuksal doğrular savunuluyor ise" dedi. Ardından Eminağaoğlu, konferansa geçti.


SADECE 30 KİŞİ DİNLEDİ


Yargıçlar ve Sacılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, hakkında yeni soruşturmalar açıldığını belirterek, "YARSAV büneyesinde yaptığım hiçbir şey Adalet Bakanlığı'nı ilgilendirmez." dedi.


Bursa Barosu tarafından düzenlenen ''Yargı Bağımsızlığı'' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Ömer Faruk Eminağaoğlu, 30 kadar katılımcıya hitap etti. Yargı mensuplarının ilgi göstermediği konferansta konuşan Eminağaoğlu, Adalet Bakanlığı'nın kendisi hakkında yeni soruşturmalar açmasından yakındı.


YARSAV hakkında açılan soruşturmaların, 'Neden YARSAV adına Yargıtay ek binasında açıklama yaptın?', '53 baronun yaptığı açıklamalar gibi neden sürekli kamuoyuna açıklamalar yapıyorsun? şeklinde olduğunu belirten Eminağaoğlu, bunların YARSAV bünyesinde yaptığı faaliyetler olduğunu savundu. Sadece Yargıtay Savcılığı görevinde yaptığı faaliyetlerin Adalet Bakanlığı'nı ilgilendireceğini savunan Eminağaoğlu Adalet Bakanlığı'na yönelik sert eleştirilerde bulundu. YARSAV boyutunda yaptığı hiçbir şeyin Adalet Bakanlığı'nı ilgilendirmeyeceğini savunan Eminağaoğlu, "Bunun bir örneği, genel kurul soruşturmasıyla oldu ve Adalet Bakanlığı olaya müdahil olmadı. Şimdi YARSAV bünyesindeki faaliyetleri Adalet müfettişleri tarafından denetim altına aldıran bir Adalet Bakanlığı ile karşı karşıyayız. Bunu Türkiye hukuk düzenine ve Türkiye'ye yakıştıramıyorum. Bunu bir utanç kaynağı olarak görüyorum. Çünkü bunu bir Mussolini yapmıştır, bir Miloseviç yapmıştır. Bu olayı değerlendiren hukukçu meslektaşlarımızın da olayı geniş açıyla değerlendirip olayın bu yönünü de görmelerini istirham ediyor." dedi.


Yargı bağımsızlığının önemine değinen Eminağaoğlu, yargı bağımsızlığı denildiğinde akıllara yargı reformu geldiğini, yargıda sürekli reform yapılmasına rağmen her reform yapıldıkça daha fazla reform gereksiniminin ortaya çıktığını iddia etti. 1982 Anayasası'nda, her bölümün değişikliğe uğramasına rağmen yargı bağımsızlığını güçlendirme anlamında yargı bölümünde tek bir değişiklik yapılmadığını ileri süren Eminağaoğlu şöyle devam etti: "Bütün partilerin uzlaşı içinde oldukları böyle bir konuda her nedense Anayasa'nın yargı bölümündeki sorunları gideren bir düzenleme yapılamamıştır ve 1982 Anayasası yargıya yönelik hükümleri adeta yargı bağımsızlığına çekince koyan hükümlerle doludur. Kuşkusuz burada Anayasa'nın yargı bölümünde değişiklikler yapılması gerekmektedir."


"HER OLAY, HERKES SORUŞTURULSUN"


Eminağaoğlu, Vural Savaş'ın Ergenekon savcılarının yargılanacağını yazdığını hatırlatan bir dinleyicinin soruşuna karşılık da şunları söyledi: "Somut kişiliklerine yönelik bir açıklama yapmayayım ama biz YARSAV olarak konusu ne olursa olsun, kişisi kim olursa olsun, ayrıcalık tanınmadan her olay, herkes soruşturulsun. Ama hukuka uyarak, hukuk gözetilerek. Hukuk gözetmezseniz bu halk mahkemesidir, gözetirseniz bu mahkemedir."


CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler