YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eminağaoğlu'na iyi haber
Eminağaoğlu'na iyi haber
29 Mart 2012 17:02
Yargıtay'dan, Ömer Faruk Eminağaoğlu'na iyi haber.

İstanbul 34. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi ve eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yargılandığı ''soruşturmanın gizliliğini ihlal'' suçundan beraat etti.

Eminağaoğlu hakkında, yaptığı basın açıklamalarından dolayı açılan kamu davası, birinci sınıf hakim olması nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yapıldı. Eminağaoğlu ve avukatı Ahmet Akgül'ün katıldığı duruşmayı, Eminağaoğlu'nun oğlu Ozan'ın yanı sıra CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve İsa Gök, eski Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, YARSAV üyeleri, bazı yargıç ve savcılar izledi.

Duruşmada kararı açıklayan Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahbaz, Eminağaoğlu'nun ''soruşturmanın gizliliğini ihlal'' suçundan beraatine oybirliğiyle karar verdiklerini söyledi. 

Şahbaz, şunları kaydetti:

''Her ne kadar sanık hakkında gizliliğin ihlali suçunu işlediğinden bahisle cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de yapılan yargılamaya, toplanan delillere, sanık ve müdafi savunmalarına, dosya kapsamına göre sanığın gizliliği ihlal kastıyla hareket ettiğine dair kesin bir vicdani kanıya ulaşılamadığından beraatine karar verilmiştir'' diye konuştu.


-Süreç-


Eminağaoğlu hakkında ''soruşturmanın gizliliğini ihlal'' suçunu işlediği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun 285/1'inci maddesi uyarınca cezalandırılması istemiyle son soruşturmanın açılmasına karar verilerek kamu davası açılmıştı.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, daha önce de Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde ''yargı görevi yapanı etkileme'' suçundan yargılanarak beraat etmişti. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler