YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eminağaoğlu için şok talep...
Eminağaoğlu'nun da arasında bulunduğu Yargıtay savcıları için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil'in talepte bulunduğu öğrenildi...
Eminağaoğlu için şok talep...
21 Haziran 2011 / 08:10 Güncelleme: 21 Haziran 2011 / 08:11

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), adlî ve idarî yargıdaki 2 bin 121 hâkim ve savcının yerini değiştirdi. Bunlar arasında Yargıtay'da görevli 16 savcı var. Yargıtay savcılığından alınan eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da İstanbul'a hâkim olarak atandı.

Eminağaoğlu'nun da arasında bulunduğu Yargıtay savcıları için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil'in talepte bulunduğu öğrenildi. Erbil'in, binlerce dosyayı eritmek amacıyla uyumlu çalışacağı savcıları belirlediği ifade ediliyor. Yargıtay savcılarının görev yeri değişikliğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil'in talep ettiği öğrenildi.

Erbil'in binlerce dosyayı hızla eritmek amacıyla uyumlu çalışacağı savcıları belirlediği ifade edildi. Yaz kararnamesiyle AK Parti hakkındaki kapatma davasında görev alan siyasi partiler masası savcısı Zekeriya Sevimli de Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi. Yargıtay savcıları Hasan Ali Atay Adana Savcılığı'na, Ahmet Taşyurt Şanlıurfa Savcılığı'na, Ruşen Gültekin Gaziantep Hakimliği'ne, Mehmet Mahir Kara İstanbul Savcılığı'na, Ufuk Şimşek Bursa Savcılığı'na atandı.

Eminağaoğlu, devam eden Ergenekon soruşturmasını hedef alan açıklamaları sebebiyle soruşturma geçirmişti. Ergenekon savcılarını Adalet Bakanlığı'na şikâyet eden, ancak bundan sonuç alamayan Eminağaoğlu, Sabih Kanadoğlu'nun Ergenekon kapsamında evinin aranmasına, "Hukukun üstünlüğüne yapılan saldırıları yine hukuk önleyecektir." diyerek tepki göstermişti. Eşi Genelkurmay Adli Müşavirliği'nde avukatlık yapan Eminağaoğlu, 1999 yılından beri Ankara'da Yargıtay savcısı olarak görev yapıyordu. HSYK kaynakları, Eminağaoğlu'nun meslekten ihracının talep edildiği disiplin soruşturması dosyasının da Kurul gündeminde olduğunu belirtti.

İstanbul'a atanmasına tepki gösteren Eminağaoğlu, kararnameyi 'kıyım operasyonu' olarak niteledi. Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında soruşturma yürüttüğü için görev yerinin değiştirildiğini savunan Eminağaoğlu, "Eşim Ankara'dayken aile bütünlüğü gözetilmeden İstanbul'a atanıyorum. Yargıtay'ın çıkıp Türkiye kamuoyuna hukuk çevrelerine ve HSYK'ya hesap sorması lazım." eleştirisinde bulundu.

Ömer Faruk Eminağaoğlu ise hakkındaki iddiaları yalanladı. Bir televizyon programına telefonla bağlanan Eminağaoğlu, kendisinin Yargı-Sen kurucu başkanı ve başkanı olarak yasal hakkı olan haftada bir gün tatil ve bir gün eksik dosya hakkını dahi kullanamadığını iddia etti. Tabii olduğundan çok daha fazla miktarda dava dosyası okuduğunu savundu. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ni (UYAP) Adalet Bakanlığı'nın Yargıtay üzerinde telegözü olarak tanımlayan Eminağaoğlu, kendisinin ilgilendiği dosyaların buradan takip edilebileceğini belirtti. Sadece hastalandığı ve hastanede yattığı sürede dosya okumadığını söyledi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler