YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eminağaoğlu Cuma namazı izninin iptalini istedi
Eminağaoğlu Cuma namazı izninin iptalini istedi
08 Ocak 2016 15:45
Başörtülü hakime karşı çıkan YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cuma namazı için yapılan düzenlemenin iptali için Danıştay'a başvurdu.

İlk kez göreve başlayan başörtülü hakimin laiklikle bağdaşmadığı gerekçesiyle direniş çağrısı yapan YARSAV eski başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cuma namazı için yapılan düzenlemenin de iptali için harekete geçti.

CUMA NAMAZI İZNİNİN İPTALİNİ İSTEDİ

Eminağaoğlu, Danıştay'a verdiği dilekçede yayınlanan genelgenin, açık hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek, yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi gerektiğini savundu.

Eminağaoğlu dilekçesinde ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Mevzuatta inanç özgürlüğü bağlamında çalışma saatleri konusunda bir sınırlama öngörülmediğinden bahisle, sınırlama olmayan her konu serbesttir gibi bir düşünceyle, bu genelgeye geçerlilik tanınamaz. Böyle bir gerekçe ve anlayış, inanç özgürlüğü adı altında, isteyene ramazan ayı içinde de günlük çalışma saatlerinin kaydırılarak kullanılması gibi bir durumu gündeme taşıyacaktır. Gide gide takvim ve hafta tatili konusundaki sistemlerin tartışılmasının önü açılacaktır. Ya da inanç özgürlüğünün gereği ise, bu neden yapılmamaktadır. Sorunun olmayan yanıtı, yapılan genelgenin aykırılığını ortaya koymaktadır. Bu durum daha sonra tüm namaz saatlerinin gözetilmesi durumunu da ortaya çıkaracaktır ki, bu anlayış, devlet hukuk ve siyasal sistemindeki değişimi ortaya koymaktadır.”

Eminağaoğlu ayrıca, işlemin 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 106. maddesi kapsamında kalması nedeniyle, konunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na da iletilmesinin sağlanmasını talep etti.

 

 // adalet
Cuma namazına karşı çıkmak kimsenin haddine değildir. Lakin pozitif ayrımcılık adı altında siyaset ve hukukçular mahkemelerde erkeklerin ve çocukların haklarını katletti.şimdi kimsenin dinden bahsetmeye ve din ozgurlugunden yakinmaya hakkı yok.bu düzende bunlar olası şeyler. Dindar insan Allahin emirleri her zaman dusunur.İlahi adalet herkesin hesabını bir gün kesecek....
08 Ocak 2016 14:34
 // uğur
bu vatandaşın yaptığı çok doğru değil ama şunu da sormak lazım hükümete sadece devlettekiler mi kendine müslüman, özel sektörde birçok çalışan sırf işverenler yüzünden bırakın diğer vakit namazlarını cuma namazını bile kılamıyor. Yapılacaksa düzenleme genele göre yapilmali. Kanal a da iletmiş olsun....
08 Ocak 2016 14:33
1
 // 1
Tamam referandum yapılsın referanduma karşı çıkan bir yorum yapan milletin varlığını yok saydığı için idam edilsin bu millet ne istiyorsa o kanun yasa neyse degistirmek sizin işiniz biz bunu istiyoruz gerisi bizi bağlamaz istediğin kadar tepin sen Firavun soyundan gelmiş aklı aciz varlık. ..Hak yerini bulacak bize millete hizmet etmediğiniz belli...
08 Ocak 2016 14:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler