YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekliye müjde verdi
Emekliye müjde verdi
11 Haziran 2011 00:02
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, seçim çalışmaları kapsamında Karabük'teydi.Halka seslenen Şahin, seçimden sonra kuracakarı yeni hükümetin en önemli gündeminin emeklilerin intibak yasası olacağını kaydetti.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''Seçimlerden sonra kuracağımız yeni hükümetin en önemli gündem maddesinden birisi emeklilerimizin intibak yasası olacak, yeniden yapılandırma ile elde edilen 6 milyar lira, intibak farklarını kapatmada kullanılacak'' dedi.

Şahin, Karabük'ün Yenice ilçesine bağlı Yortanpazarı beldesinde esnaf ziyaretinde bulundu, halka seslendi. AK Parti Karabük İl Başkanlığı tarafından Beşbinevler Mahallesi'nde düzenlenen ''Ak Yürüyüş'' programına katılan Şahin, partililerle yaklaşık 6 kilometre yürüdü, halkı selamladı.

Burada halka hitap eden Şahin, seçim gezilerinde kendisinden en fazla eski ve yeni emekliler arasındaki maaş farklarının giderilmesi konusunda yardım taleplerinin olduğunu söyledi.

Başkaları gibi, yapamayacakları hiçbir şeyi vadetmediklerini anlatan Şahin, şöyle konuştu:

'Bütçemize ve dengesine bakarız. Bu yıl Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) topladığı primleri emekli maaşına yettiremediği için bütçeden kuruma 32 milyar lira para aktaracağız. Bütçe de ayırdık. Bunu aktarmasak, emeklinin maaşı ödenemez. Peki şimdi 'herhangi bir imkan mı doğdu da Başkan bu konuyu açtı' diyebilirsiniz. Evet doğdu. Biliyorsunuz biz seçimlere giderken Meclisten bir 'Torba Kanunu' çıkartmış, prim ve vergi borcu olanların borçlarını ödeyebilmesi için kolaylık getirmiş, faizlerinin önemli bölümünü affetmiştik ve bunları zamana yayarak uygun ödeme koşulu sağladık. Şimdi SGK, bu kanundan aldığı yetki ile prim ve değişik borcu olan vatandaşlardan taleplerini aldı, ortaya gerçek çıktı. Şimdi kuruma bu ve önümüzdeki yıllarda 6 milyar liralık prim borçlarından para gelecek. Yani SGK, Hazineden 32 milyar lirayı değil, sadece 26 milyar lirayı alıyor, çünkü prim borçlarının tahsilatından geliri artıyor.

Şimdi yeni hükümetimizi kurduğumuzda, en önemli gündem maddelerinden birisi bu olacak. Bakın biz atmıyor, hesapsız kitapsız konuşmuyoruz. Bunun için bir kaynak bulmamız gerekirdi, işte bu torba kanunundan ortaya çıkan yeniden yapılandırma sonucu ortaya çıktı. O nedenle hem bütçemiz sarsılmayacak, hem denge bozulmayacak. Seçimlerden sonra kuracağımız yeni hükümetin en önemli gündem maddesinden birisi emeklilerimizin intibak yasası olacak, yeniden yapılandırma ile elde edilen 6 milyar lira, intibak farklarını kapatmada kullanılacak.''

Şahin, daha sonra Kurtuluş mahallesinde halka seslendi. Şahin'in yer aldığı yürüyüşe, eski milli futbolcu Tanju Çolak da katıldı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler