YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emeklilere söz verdi!
Başbakan Erdoğan, maaş farkları sebebiyle mağduriyet yaşayan emeklilere sürpriz yaptı.
Emeklilere söz verdi!
08 Haziran 2011 / 07:08 Güncelleme: 08 Haziran 2011 / 07:46

Erdoğan, “İntibak yasasını seçimden sonra çıkaracağız” dedi. Yasa 6,5 milyon emekliyi ilgilendiriyor. Maliyetin 12 milyar doları bulması bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 6,5 milyon emekliyi ilgilendiren intibak yasasını seçimden sonra çıkaracaklarını açıkladı. Sürpriz gelişme emekli derneklerinde büyük heyecana yol açtı. Kanal 24'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, yoksulluk sınırında yaşaşan insan sayısını 19 milyondan alarak 12 milyona düşürdüklerini kaydetti.

MAAŞLAR 3 KAT ARTTI

Emeklilerin maaşını da 3 kat artırdıklarını vurgulayan Başbakan, şöyle devam etti: "Bağkur emeklililerine bakıyorsunuz 66 lira alan vardı biz geldiğimizde. Şimdi onu  400'ün üzerine çıkardık. SSK işçisinde aynı şekilde davrandık. Her zaman emeklinin yanında olduk. Şimdi de intibak noktasında bazı sıkıntılar var. Geçmişte yapılan emeklilerin aldıkları maaşlarla, daha sonra yapılan arasında bir tutarsızlık var. Bunların intibakıyla alakalı da inşallah seçim sonrası yasal düzenleme yaparak bunları adil bir çizgiye getireceğiz. İntibak yasasını çıkaracağız.''

ÖZ: KAPSAMLI BİR YASA    

Bu yasa  6.5 milyon işçi ve bağ-kur emeklisini kapsayacak. Seçimden sonra hemen çıkması halinde maliyetinin 12-13 milyar doları bulması bekleniyor. Seneye kalması durumunda ise 20 milyar dolara ulaşacağı iddia ediliyor.
İşçi-Memur-Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz, yasanın çok geniş kapsamlı olacağını belirtirken, "Bir an önce anlaşıp bu yük altından kalkılmalı. Biz geriye dönük hak talep etmiyoruz, bundan sonraki hakkımızı istiyoruz. Mahkemeye başvurursak geçmişteki borçları da bize ödemek zorunda kalacaklar" dedi.  (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler