YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emeklilerden pakete onay yok
DİSK ve Emekli-Sen üyeleri hükümetten toplu sözleşme ve grev hakkı istedi
Emeklilerden pakete onay yok
03 Nisan 2010 / 18:31 Güncelleme: 03 Nisan 2010 / 18:31

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Emekli- Sen'in düzenlediği "Geçmiş emeğimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz" mitinginde üyeler toplu sözleşme ve grev haklarının kendilerini verilmesini talep ederek  iktidarın düzenlediği anayasa paketine destek vermeyeceklerini açıkladılar. 

Bornova Stadı önünde toplanan üyeler Mustafa Kemal Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde AK Parti hükümetini protesto niteliği taşıyan çeşitli pankartlarla yürüyüş gerçekleştiren mitingde küçük çocuklarında yer aldığı görüldü.

Üyeler miting konuşmasının yapılacağı yer olarak seçilen Cumhuriyet Meydanı'na kontroller eşliğinde girdi.  Basın açıklamasını okuyan DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen Türkiye'de liberal bir anlayışın hakim kılınmaya çalışıldığını ve bu anlayış doğrultusunda birçok kurumun özelleştirme ile yabancı sermayeye peşkeş çekildiğini söyledi. Başkan Beysülen; " Hükümet kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı tanımış değil. İçinde bulunduğumuz şu günlerde demokratik anayasa yapma iddiasıyla yola çıktığını söyleyen mevcut iktidar, kamu çalışanlarına grevsiz toplu sözleşme hakkı tanıyacağını söyleyerek, biri olmadan diğeri anlamsız olan bu iki hakkı birbirinden koparmayı düşünüyor. Bu aldatmacadan öte bir şey değildir" dedi. 
 
  EMEKLİLERDEN ANAYASA PAKETİNE DESTEK YOK 

 

Türkiye'nin halen daha 12 Eylül faşist zihniyetinin yaptığı anayasa ve yasalarla yönetildiğini ifade eden DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen; " Bizler emekli vatandaşlar olarak düzenlenen anayasa paketinin altına destek imzamızı atmıyoruz. Bizim emeğimizden çalanlar şimdi de çocuklarımızın gelecğinden çalıyorlar. Bunun için Türkiye'de emeklilik yaşı 65'e çıkartılarak emeklilik imkansız hale getiriliyor. Emeklilerin yüzde 75'i açlık sınırı altında maaş alıyor. Yetmeyen maaşları nedeniyle emekliler yeniden çalışmak zorunda kalıyor" dedi. 
 

Basın açıklamasının ardından düzenlenen miting olaysız şekilde sonlandı. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler