YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli maaşları artacak mı?
Emekli maaşları artacak mı?
16 Ekim 2009 17:36
Eski emeklilerle yeniler arasıdaki maaş farkının giderilmesini sağlayacak intibak yasası yeniden hükümetin gündeminde.

Eski emeklilerle yeniler arasıdaki maaş farkının giderilmesini sağlayacak intibak yasası yeniden hükümetin gündeminde. Konuyla ilgili yeni bir çalışma başlatıldı. Sosyal güvenlik uzmanlarına göre bu çalışma uygulanırsa birçok emeklinin maaşı 500 lira artacak. Bu haber emeklilerde büyük heyecan uyandırdı. Ancak hükümet şimdilik temkinli.

 

Eski emekli yeni emekli arasıda % 50, % 70, % 100'e yakın fark var.

 

Emekliler yıllardır aynı konudan şikayetçi. Aynı süre çalışıp, aynı primi ödeyip farklı maaş almaktan. Uzun zamandır tartışılan bu konu şimdi hükümetin gündeminde.

 

İntibak yasası olarak bilinen uygulamanın hayata geçirilmesi için daha önce de çalışma başlatılmış ancak maliyeti yüksek olacağı için vazgeçilmişti. Şimdi Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in isteği ile konu yeniden gündemde.

  

Rakamlar eski-yeni emekli arasındaki farkın dolayısıyla adaletsizliğin ne denli büyük olduğunu gösteriyor. "Emeklilerin birçoğu şu an almaları gereken maaşın yarısını alıyor" diyen sosyal güvenlik uzmanlarına göre çalışma hayata geçerse birçok emeklinin maaşı 500 lira artacak.

 

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer de yaptığı açıklamada, ‘Sistemde bir takım adaletsizlikler varsa onları tesbit edeceğiz. Telaffuz edilen rakamlar zannediyorum gazeteci arkadaşların gönlünden geçen rakamlar. Gerçekleşmeyecek beklentilerle insanlarımıza umut vermek doğru değil.’dedi.

  

Hükümet şimdilik temkinli. rakam telaffuz etmiyor. İlk etapta bu adaletsizliği gidermek ne kadara mal olacak o belirlenecek. Eğer bu maliyet karşılanabilirse uygulamadan kaç emeklinin yararlanacağı tesbit edilecek.

 

Bir hatırlatma. çalışma, emekli aylıklarının tüm emekliler için eşitlenmesini içermiyor. Sadece çalışma ve prim ödeme koşulları eşit olan kişiler arasındaki aylık farklılığının giderilmesi üzerinde duruluyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler