YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli gitti AKP'ye oy verdi
Emeklinin hakkını ben savundum onlar gitti AKP'ye oy verdi sözleriyle emekliye sitem etti CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu. Ancak yine de ekledi, "Emeklinin hakkını her zaman savunacağım"
Emekli gitti AKP'ye oy verdi
18 Mayıs 2012 / 16:35 Güncelleme: 18 Mayıs 2012 / 18:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Eğer bir ülke kendi istihbaratını başka bir ülkeye endekslemişse o ülke bağımsız değildir. Bir ülke kendi dış politikasını başka bir ülkenin dış politikasına endekslemişse o hükümet milli değildir. Gayri milli bir hükümettir o hükümet'' dedi.

Ankara'dan uçakla Dalaman Havalimanı'na gelen Kılıçdaroğlu, burada partililer tarafından karşılandı. Dalamanlılar'ı parti otobüsünden selamlayan Kılıçdaroğlu, daha sonra Köyceğiz ilçe merkezinde parti otobüsünün üzerinden vatandaşlara hitap etti.

Kılıçdaroğlu, farklı kesimlerin derdini çözeceklerini belirterek, ''Çünkü biz talimatı okyanus ötesinden almayız. Biz talimatı milletimizden alırız'' dedi.

''Aylardır soruyorum. Uludere'ye uçak gönderdiniz. Talimatı kimden, istihbaratı kimden aldınız '' diyen Kılıçdaroğlu, ''Konuşmuyorlardı... ABD açıkladı, 'ben verdim' dedi. 'Ben verdim ama siz beceremediniz, gidip vatandaşları bombaladınız', dedi. Düşününün, eğer bir ülke kendi istihbaratını başka bir ülkeye endekslemişse, o ülke bağımsız değildir. Bir ülke kendi dış politikasını başka bir ülkenin dış politikasına endekslemişse o hükümet milli değildir. Gayri milli bir hükümettir o hükümet. Biz kendi halkımıza, kendi istihbarat kaynaklarımıza güvenceğiz. Siz nasıl olur da kendi geleceğinizi, kendi istihbaratınızı , kendi dış politikanızı birisine endekslersiniz '' diye konuştu.

Memur ve emekli maaşları

Kılıçdaroğlu, yılın beşinci ayının sonuna gelinmesine rağmen memura hala zam verilmediğini ifade ederek, ''Eğer, CHP iktidar olsaydı bütün memurlar sokaktaydı şimdi. Bütün memurlar, 'bizim maaşımızı nasıl ödemiyorsunuz' derdi. Neden  Biz özgürlüğü savunuruz da onun için. Baskı yapıyorlar, şiddet uyguluyorlar onun için'' diye konuştu.

Bir partilinin, ''Emekli maaşlarından da bahset'' diye seslenmesi üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Emeklilerin durumu şu anda çok iyi. Emekliye bir şey diyemem. Emeklilerin durumu da, keyfi de yerinde... Ben emeklilerin hakkını savundum. Emeklilerin büyük bir kısmı gidip AKP'ye oy verdi. Dolayısıyla ben bir şey demiyorum. Ben 9 milyon emeklinin hakkını her yerde savunacağım.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Bir dış politika izlediler, Suriye'ye mal satamıyorsunuz. Irak'a, İran'a mal satamıyorsunuz. Peki vatandaş malını nereye satacak'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Köyceğiz ilçe merkezinde parti otobüsünün üzerinden yaptığı konuşmada, 2B konusununa değinerek, ''2B arazileriyle ilgili yüksek fiyat veriliyor. 80 bin lira verdikten sonra ben gider yeni bir yer alırım. Dededen kalmış, atadan kalmış, yıllardır ekip biçiyor. 2B arazisine 70-80 bin lira, 30 bin lira değer biçiyorsunuz'' diye konuştu.

CHP olarak seçimlerden önce 2B konusundaki görüşlerini ilan ettiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bir, orman köylüsü ise herhangi bir ücret almayacağız. İki, orman köylüleri dışındaki köylülere ise emlak vergisi değeri neyse, o değer üzerinden vereceğiz. Üç, deniz kenarında otel yapılırsa, köşk yapılarsa onu da rayiç bedeli üzerinden yapacağız. Bizim sözümüz böyleydi. AKP ise yüksek fiyatlar istiyor. Bu fiyatları köylülerin karşılaması imkansız'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, hükümetin okullarda süt dağıtımını bile beceremediğini iddia ederek, şunları söyledi:

''Bir dış politika izlediler, Suriye'ye mal satamıyorsunuz. Irak'a, İran'a mal satamıyorsunuz. Peki vatandaş malını nereye satacak. Tarımla uğraşan vatandaşlarımızın durumu ortada.  CHP olarak milletimizi düşünüyoruz ve bunlara biz çözüm bulacağız.

Geçen aylarda bir sel felaketi yaşayan Köyceğiz'de ciddi maddi hasar oluşmasına rağmen hiç yardım yapılmadığını öğrendim. 1.5 milyon liraya yakın hasar tespiti yapılmış, büyük bir zarar söz konusu. Bugüne kadar 1.5 lira bile yardım yapılmamış. Belediye AKP'li olsa paralar akmıştı.''


-19 Mayıs kutlamaları-


Daha sonra karayolu ile Marmaris'e hareket eden Kılıçdaroğlu, yol üzerindeki Kızılyaka ve Gökova köylerini ziyaret etti. Köy kahvehanesinde çay içti, vatandaşlarla sohbet etti.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, 19 Mayıs'ı ve Türkiye'nin bağımsızlığını unutmayacaklarını, özgürlüklerini, insan haklarını ve kadın erkek eşitliğini unutmayacaklarını söyledi.

Ula ilçesine bağlı Akyaka Belde Belediye Başkanı Ahmet Çalca'yı da makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, daha sonra bir fırının açılışını yaptı, fırında çalışanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra Marmaris'e gitti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler