YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli askerler örgütün belkemiği
Emekli askerler örgütün belkemiği
Emekli askerler örgütün belkemiği
31 Mart 2008 / 14:38 Güncelleme: 31 Mart 2008 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Ergün Poyraz'ın sorgusunda Ergenekon Çetesi'in yönetim şeması da ortaya çıkarıldı. Emekli askerler örgütün bel kemiğini oluşturyor.


Poyraz'ın soruşturmasında Ergenekon'un lider şeması da ortaya çıktı. Ergenekon'un başkana doğrudan bağlı dört daire komutanlığı ile iki sivil başkanlıktan oluştuğu iddia ediliyor. 'Lobi' adı verilen sivil unsurların örgütlenmesini sağlayan oluşumla ilişkileri bu iki sivil sağlıyor. Toplam altı ünitenin komutan ve başkanlarının bir asistanı, bir bölüm uzmanından oluşan iki yardımcısı olması gerekiyor.EMEKLİ ASKERLER ÖRGÜTÜN BEL KEMİĞİNİ OLUŞTURUYOR
Örgütteki yönetim şöyle: Ergenekon Başkanlığı, Daire Komutanlığı, Analiz ve Değerlendirme Dairesi Komutanlığı, Operasyon Dairesi Komutanlığı, Finansman Daire Başkanlığı (sivil), İç Araştırma Dairesi Komutanlığı, Teori Tasarım ve Planlama Dairesi Başkanlığı (sivil).
Eski ve emekli askerler ile istihbaratçılar, örgütün bel kemiği. Örgütte gençlerden seçilmiş yeteneklerin yanında, profesyonellerden de yararlanılıyor. Özellikle her kesimle temasta olan doktor, avukat ve psikologlar tercih ediliyor.


Ümraniye operasyonunda bulunan belgelerde sivil unsurların mensup olduğu örgüt içi bir örgütten söz ediliyor. 'Lobi' adlı bu yapılanmayı örgütün üyeliğine atanmış beş sivil yönetici yönlendiriyor. Beş sivil yönetici personelin Ergenekon'la temasını, atanmış iki personel sağlıyor. Departman başkanları beş yönetici tarafından seçiliyor ve yönlendiriliyor. (Radikal)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler