YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emeç'in eşinden ezber bozan açıklama
Tarihi teklif ve tarihi itiraf... İpekçi’nin kızı, suikast kurbanı MHP’lilerin aileleriyle birlikte hareket edebileceğini söyledi. Emeç’in eşiyse, “O dönem gerçekle yüzleşmek istemedim” dedi
Emeç'in eşinden ezber bozan açıklama
15 Şubat 2010 / 07:40 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 07:47

Önce Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi, ardından Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan, Sebahattin Ali’nin kızı Filiz Ali’yle birlikte Tükiye’yi sarsan 20 faili meçhul cinayetlerde ölenlerin yakınları, TBMM’de bir araştırma komisyon kurulmasını istedi. Platformun öncülerinden Nükhet İpekçi, Türkiye’deki solcu, sağcı veya ülkücü siyasi görüşü ne olursa olsun tüm faili meçhul yakınlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini savunarak, “Gün Sazak’ın, İlhan Darendelioğlu’nun aileleri bize katılırlarsa, bir elimle birinin, diğeriyle öbürünün elini tutarak yürümeye hazırım” diye konuştu. İpekçi’nin çağrısına cevap geldi.

ÇAĞRIYA CEVAP GELDİ

Hamit Fendoğlu’nun yeğeni Mehmet Fendoğlu, “Ölümün sağı solu olmaz. El ele yürümek, bundan güç alıp sesimizi duyurmak en doğru yol. Ölümlerin arkasında derin devlet olduğundan bahsediliyordu, Ergenekon onun bir uzantısı olabilir” diye konuştu. İlhan Darendelioğlu’nun eşi Lütfiye Darendelioğlu da “Bu sağ-sol meselesi değil. Yaşanan acı ortak. Basın Şehitleri Müzesi’nde eşimle İpekçi Bey’in fotoğrafları yan yana. Nükhet’e tamamen katılıyorum” dedi.

GERÇEKLE YÜZLEŞMEK İSTEMEDİM

Bir çığlık da 7 Mart 1990’da işe gitmek üzere Suadiye’deki evinden çıktıktan sonra katledilen gazeteci Çetin Emeç’in eşi Bilge Emeç’ten geldi. Emeç şöyle konuştu: “Ağca’nın hapis çıkışı yaptığı şov ile delirdik. Tek elden işlendiği izlenimi veren suikastlerin kurbanları olarak artık susmayağız. Cinayetin arkasında şu var, bu var demiyorum; bir örgütü işaret etmiyorum ama devletin ihmali var... Mühim olan tetikçi değil, o kiralık bir zavallı. Geride neler oldu... Suikast sonrasında bize Erol Simavi değil, Aydın Doğan sahip çıktı. Simavi ‘Acaba Bilge benden bir şey ister mi’ diye hiç ilgilenmedi” dedi. Bilge Emeç, Vatan’daki röportajında da “Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. Devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım” demişti.

Hamido ve Üçok suikasti kopya cinayetten farksız

12 Eylül darbesi öncesinde yaşanan süreç özellikle sol kesimden birçok aydının faili meçhul cinayetlere kurban gitmesine neden olmuştu. Ancak, suikastlerin hedefinde sadece solcular bulunmuyordu. MHP’li Bakan Gün Sazak 27 Mayıs 1980’de Devrimci Sol militanları tarafından çapraz ateşe alınarak öldü. Gazeteci İlhan Egemen Darendelioğlu da MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi’ydi. 19 Kasım 1979 tarihinde sahibi olduğu Toprak Matbaası’ndan çıkıp otomobiline binerken öldürüldü. MHP’li Recep Haşatlı da 4 Ekim 1978’de katledildi. “Hamido” lakabıyla tanınan Hamit Fendoğlu 11 Aralık 1977 yerel seçimlerinde bağımsız olarak Malatya Belediye Başkanı seçildi. Daha sonra Adalet Partisi’ne geçti. 17 Nisan 1978 tarihinde kendisine posta yoluyla gönderilen bombalı bir paketin elinde patlaması sonucu, gelini ve iki torunuyla birlikte Malatya’da hayatını kaybetti. Bahriye Üçok da kendisine kargoyla gönderilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler