YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emasya yeniden hortladı!
Geçtiğimiz yıl kaldırılan Emasya Protokolü Gaziantep'te yeniden hortladı...
Emasya yeniden hortladı!
16 Nisan 2011 / 11:56 Güncelleme: 16 Nisan 2011 / 11:56

Geçtiğimiz yıl kaldırılan Emasya Protokolü Gaziantep'te ortaya çıktı. Vali'nin izniyle Jandarmaya polis bölgesinde izleme ve takip yetkisi verildi.

Askerin kent merkezlerinde operasyon yapmasına imkan sağlayan ve bu özelliğiyle darbe planlarına dayanak gösterilen Emniyet Asayiş Yardımlaşma (EMASYA) protokolünün Gaziantep’te uygulanmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Vali Süleyman Kamçı’nın 22 Mart 2011 tarihli yazısıyla, jandarmaya “kent merkezinde gizli izleme ve takip” izni verildi.

Yazıyla, jandarma personeline sivil kıyafet ve sivil araçlarla kentte dolaşabilme, “şüpheli takibi” yapabilme ve istihbarat toplama imkanı sağlanıyor.

Yazıda görevli jandarma personelinin isim, rütbe ve sicil numaraları belirtilirken, şüpheli adı bildirilmeden izin “yıllık” veriliyor. Böylece jandarma görevlilerinin “izleme” adı altında polis bölgesinde “paralel” takip, izleme ve istihbarat çalışması yürütmesine imkan tanınıyor.

Gaziantep İl Jandarma Alay Komutanı Albay Birol Şimşek imzasıyla valiliğe gönderilen ve Vali Kamçı’nın “olur” verdiği metinde Jandarma Teşkilat Kanunu ve Genel Komutanlık emri dayanak gösterilirken, “görevli jandarma personeline gerekli desteğin verilmesi” isteniyor.

EMASYA protokolü ise 2010’da tepkiler üzerine iptal edilmişti. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, 2006’da dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atandığı valiliği 5 yıldır sürdürüyor. Kamçı’nın adı, “darbe günlükleri”nin yazarı eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in “dostum Süleyman Kamçı” sözüyle gündeme gelmişti. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler