YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emanetime hıyanet ettiler
Çukurca'da TSK mayınıyla şehit düşen 7 askerin aileleri dün Genelkurmay önünde toplandı. 1 yıldır ceza bekledikleri sorumluların terfilerinin görüşülmesini protesto ettiler.
Emanetime hıyanet ettiler
03 Ağustos 2010 / 08:59 Güncelleme: 03 Ağustos 2010 / 09:05

 

Hakkâri Çukurca'da 7 askerin şehit düştüğü 27 Mayıs 2009'daki mayın patlamasının üzerinden 14 ayı aşkın süre geçti. Saldırıdan sonra internete düşen bir ses kaydı, şehit ailelerinin yüreğini dağladı. İki komutan arasındaki konuşmada yola döşenen mayınların TSK'ya ait olduğu itiraf ediliyordu. Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma sonucunda verdiği karar da bu gerçeği teyit etti. Ancak Genelkurmay'daki soruşturmadan netice çıkmadı. Şehit askerler Deniz Demirci, Ziya Bener, Adil Yıldız, Kemal Özevin ve Cafer Çelik'in aileleri dün bu durumu protesto etmek içen Genelkurmay önünde toplandı. Ancak açıklama yapmalarına izin verilmedi. Bunun üzerine Meclis bahçesine giden aileler, TSK mayınını itiraf eden Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Tuğgeneral Zeki Es'in görevden alınmasını istedi. Şehit annesi Raziye Demirci'nin feryadı ise yürekleri dağladı: "'PKK'lıları çoban zannettik' diyorlar. Gücünüz yetmiyorsa bize verin. Yavan ekmekle büyüttüm oğlumu. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a sesleniyorum. 1 sene oldu. Askerlerimizi koruyamıyorsa istifa etsin yeter. Emanetime hıyanet ettiler."

Şehit aileleri, Çukurca'daki mayın patlamasından sonra komutanların görevden alınmadığına dikkat çekti. Tümgeneral Gürbüz Kaya'nın sorumluluğundaki Gediktepe'de baskın gerçekleştiğine vurgu yaptı. Yapılan açıklamada şöyle denildi: "Terörle mücadelede bu kadar açık ihmali ve kusuru olan şüphelilerin görevde kalmaya devam etmeleri benzer olayların da devam edeceği hususunda şüpheler uyandırmaktadır. Bu nedenle ilgili kurumlardaki şüphelilerin ivedilikle görevden alınmalarını talep ediyoruz. Yargılama sürecinde bir gelişme olmaması, müştekilerin dosyaya erişiminin engellenmesi ve aylar geçmesine rağmen herhangi bir davanın açılamamış olması, tarafımızca çok manidar bulunmaktadır. Adil bir yargılama sürecinin yaşanacağına olan inancımız gün geçtikçe azalmaktadır."

Şehit ailelerinin avukatı Hayrettin Açıkgöz, Çukurca'daki patlamanın ardından 7 askerin şehit olduğunu, 7 askerin de ağır yaralandığını hatırlattı. Mayınların TSK'ya ait olduğunun belirlenmesinin ardından Van Cumhuriyet Savcılığı'nca görevsizlik kararı verilerek Genelkurmay Askerî Savcılığı'na gönderilen dosyaya ilişkin gizlilik kararı alındığını ifade eden Açıkgöz, "Çukurca'da patlayan mayınlarla can veren yavrularımızın şehadetinde ağır kusurları ortaya çıkanlar hakkında hiçbir işlem yapılmadı." diye konuştu. Gürbüz Kaya'nın görevde olduğu süreçte, Gediktepe Karakolu'na 100 civarında teröristle baskın yapıldığını hatırlattı. Kaya'nın 'Teröristleri çoban zannettik' açıklaması yaptığını kaydetti. Heronlar vasıtasıyla ulaşan görüntülere rağmen terör örgütünün katırlar ve ağır silahlarla karakollara saldırdığını ve onlarca Mehmetçik'i şehit ettiğini belirtti.

Gürbüz Kaya'nın görevinin başında kalmasının benzer olayların devam edeceği konusunda şüphe uyandırdığını vurgulayan Açıkgöz, şehit ailelerinin 'vatan sağ olsun' sözünden başka bir şey söylemediğini ifade etti. Açıkgöz, "Fakat gelinen noktada kasıt derecesinde ağır kusur ile hareket eden kimi asker kişilerin yine en üst askerî mercilerce korunup kollanması evlatlarını kaybetmenin derin acısını yaşayan şehit ailelerini bir kat daha yıkmakta ve daha derin acılara sevk etmektedir." dedi. İlgili kurumlardan, şüphelilerin ivedilikle görevden alınmalarını talep ettiklerini belirten avukat Açıkgöz, yargılama sürecinde gelişme olmaması, şehit ailelerinin dosyaya erişiminin engellenmesi ve aylar geçmesine rağmen herhangi bir davanın açılmamasının adil bir yargılanma sürecinin yaşanacağına olan inançlarını azalttığını vurguladı. Açıklamanın sonunda, "Bu davada da suçluların cezalandırılmasının engellenmeye çalışılacağı, adaletin yerini bulmayacağı endişesini taşıyor, hukukun işletilmesini istiyoruz.'' denildi. Soruşturmadaki gizlilik kararının kaldırılmasını isteyen şehit aileleri, referandumda evet oyu vereceklerini söyledi.

Tümgeneral Kaya: Sıkma canını, önemli değil!

Çukurca'da 27 Mayıs 2009'daki patlamanın ardından Genelkurmay Başkanlığı'nca saldırının terör örgütü PKK tarafından yapıldığı duyuruldu. Fakat daha sonra bazı internet sitelerinde yayınlanan ses kayıtlarında mayınların PKK tarafından değil, bizzat Jandarma 20. Sınır Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es tarafından döşendiği ortaya çıktı. Aynı ses kayıtlarında Hakkâri Tümen Komutanı Tümgeneral Kaya'nın şehit olan asker için, "Sıkma canını, hiç önemli değil, olur böyle şeyler, biz planladığımızı tekrar ederiz." sözleri yansıdı. Suç duyuruları üzerine Van Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı. Van Jandarma Bölge Kriminal Laboratuvar Amirliği'nce hazırlanan ve savcılığa sunulan uzmanlık raporunda, mayınların TSK'ya ait olduğu belirlendi. Dosya, Genelkurmay Askerî Savcılığı'na gönderildi. Askerî savcılık, iki komutan hakkındaki soruşturmada henüz dava açmadı. Şüpheliler arasında ismi geçen Tümgeneral Kaya, Balyoz davasında hakkında yakalama kararı çıkarılan sanıklar arasında yer alıyor. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler