YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elvan'dan 3. havalimanı çıkışı: Bu bir intihar olur
3. Havalimanı ile ilgili konuşan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, şirketin zayıf iş yapmasının intihar edeceği anlamına geleceğini söyledi.
Elvan'dan 3. havalimanı çıkışı: Bu bir intihar olur
26 Aralık 2014 / 12:24 Güncelleme: 26 Aralık 2014 / 12:31

Bakan Elvan, ihalenin açık bir biçimde yapıldığını ifade ederek, yap-işlet-devret kapsamında kamunun kasasına 22 milyar 152 milyon Euro gireceğini söyledi. Bakan Elvan, ihaleyi kazanan konsorsiyumun 10 milyar 247 milyon euroluk bir yatırım yapacağını hatırlatarak, “Havalimanımız 6 adet bağımsız pistten oluşuyor. Tamamlandığında yılda 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak” dedi.

Bakan Elvan, havalimanı inşaatında 142 bin kişinin çalışacağını ifade etti.

"Devletin zararı sözkonusu değil"

3. Havalimanı ile ilgili konuşan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan süre uzatımının kesinlikle doğru olmadığını söyledi. Bakan Elvan, ihaleyi üstlenen konsorsiyumun düşük kotta çalışma yaptıklarını hatırlatarak “Burada devletin bir zararı söz konusu değil. Sözleşmemizde yazılı. Eğer belirlenen yatırım tutarının altında bir yatırım yapıldıysa aradaki fark devlete iade edilecek” dedi.

Bu bir intihar olur

Konsorsiyum buraya 10 milyar euro harcayacak ve bir de 22 yıl boyunca devlete her yıl 1 milyar euro para ödeyeceğini de aktaran Elvan, ''Böyle bir işi yapan konsorsiyum zayıf bir iş yapabilir mi? Bu kendisini intihar etmek demektir. Hem denetim açısından hem de yapılan işler açısından takip ve gözlem söz konusu. Mania dediğimiz şey rüzgar değil uçakların iniş kalkışı için engel teşkil eden bir husus var mıdır tepe var mıdır esas bu. Bu konuyla ilgili uygulama projesi yapıldı ve hiç bir engel kalmadı. Kodun düşürülmesi ile birlikte mania ile ilgili en ufak bir problemimiz söz konusu değildir. Rüzgar testleri yapıldı ve arkadaşlarımızın hepsinin ortak kanaati hiç bir sıkıntı olmadığı yönünde.'' dedi.

Siyaset yapmayı bıraksınlar

Bakan Elvan, havalimanı projesini eleştiren Jeoloji Mühendisleri Odası’na yönelik “Jeoloji Mühendisleri Odası bırakın siyaset yapmayı.  Kendi üyelerinin sorunları ile uğraşsın” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler