YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ELT cihazının bulunmaması helikopteri bulmayı zorlaştırıyor
ELT cihazının bulunmaması helikopteri bulmayı zorlaştırıyor
ELT cihazının bulunmaması helikopteri bulmayı zorlaştırıyor
26 Mart 2009 / 13:38 Güncelleme: 26 Mart 2009 / 00:00

ELT cihazının bulunmaması helikopteri bulmayı zorlaştırıyor. Helikopterdeki cep telefonlarından alınan sinyaller, 1 kilometre genişliğinde ve 30 kilometre uzunluğunda bir alanı gösteriyor.


BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götürürken düşen helikopter, kazanın üzerinden saatler geçmesine rağmen helikoptere ulaşılamadı. Arama kurtarma faaliyetlerine 3 bin kişi katılmasına rağmen helikopter bulunamadı.


Helikopter kazası polise dün saat 15.55'te bildirildi ve helikopterdeki cep telefonlarından ilk sinyal saat  16.22'de alınarak bölge tespiti yapıldı.


Ulaştırma Bakanlığı harekete geçerek, helikopterlerde yer tespitine olanak sağlayan ''ELT'' cihazıyla irtibat kurmaya çalıştı. Ancak helikopterde ELT cihazı yoktu ve sinyal alınamadı.


Bakanlık, bunun üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) helikopterde bulunanların cep telefonları aracılığıyla yer tespitinin yapılmasını talep etti.


BTK'ya dün saat 16.20'de gelen bu talep üzerine kurum saat 16.22'de bölgede baz istasyonları bulunan Avea ve Turkcell'in kullanıldığı operatöre ait 3 ayrı cep telefonundan ilk sinyalleri aldı. Böylece düşen helikopterin yeri Kahramanmaraş'taki Göksun bölgesi olarak tespit edildi.


Ancak 3 telefondan alınan sinyaller aynı noktayı işaret etmesine rağmen, bu nokta 1 kilometre eninde, 30 kilometre uzunluğunda bir alanı gösteriyordu.


Bu nedenle arama alanı çok geniş bir alana yayıldı. Çalışmalar, bu büyüklükte bir alanın yanı sıra dağlık bir alanda, zor coğrafi şartlarda ve olumsuz hava koşulları altında sürdürülüyor.


BTK, başlangıçta 3 telefondan sinyal alırken, daha sonra 2 telefonun sinyaline erişilebildi.


Gece 02.00'den beri de düşen helikopterde bulunan telefonlardan sinyal alınamıyor.


ELT CİHAZI NEDİR?
Helikopterde bulunan ve ELT adı verilen bir cihazdan sinyal alınması gerekiyor. ELT cihazından sinyal alınamaması, helikopterin şimdiye kadar bulunamamasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor.


Yeni nesil ELT olarak adlandırılan acil yer bulma vericisi, dijital sinyal ile birlikte düşen helikopterin çağrı işaret bilgisini de uyduya yolluyor.


Sistem helikopterlerde iki türlü çalışıyor: Ya pilot düşüşten sonra ELT’yi açık duruma getiriyor ya da çarpmanın şiddeti ile elt otomatik olarak devreye giriyor.


İHA MUHABİRİ: Ayağım çok kötü kırıldı. Ölen de var herhalde. Bu arkadaş kim ya!

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler