YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Elini kolunu sallayıp giremez'
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Alman Yeşiller Partisi EşBaşkanı Claudia Roth'un gazeteci Ahmet Şık'ı ziyaret edememesiyle ilgili bir soruya "Kimse hiçbir ülkede elini kolunu sallayarak istediği yeri ziyaret edemez"dedi.
'Elini kolunu sallayıp giremez'
29 Temmuz 2011 / 12:15 Güncelleme: 29 Temmuz 2011 / 12:27

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth'un tutuklu gazeteci Ahmet Şık'ı ziyaretine izin verilmediği iddiasına ilişkin, hiçbir ülkede isteyenin elini kolunu sallayarak istediği yeri ziyaret edemeyeceğini belirterek, ''Sayın Roth'un şahsına özel bir uygulama söz konusu olmamıştır. Belki çok az bekleyebilseydi bu görüşmeyi yapabilecekti'' dedi.

Ergin, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen, 11. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı atama töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ergin, bir gazetecinin  ''Claudia Roth Ahmet Şık ile Nedim Şener'i ziyarete gitmişti ancak bakanlık yazısı ulaşmadığı için içeri alınmadı. 'Başbakan'a da şikayette bulunacağım' dedi. Ne diyorsunuz  Neden böyle oldu'' sorusuna karşılık şu yanıtı verdi:

''Hiç bir ülkede isteyen elini kolunu sallayarak istediği yeri ziyaret edemez. Bu anlamda bakanlığımıza ulaşan talep dün saat 10.30 itibarıyla ulaşmıştır. Bakanlığımızda gerekli işlemler yapılarak 15.00 sularında ilgili birimlere izin gönderilmiştir. Ancak bu esnada ziyaretçi olacağını söyleyen milletvekili gelmiş ve ayrılmış. Bizim bu konuda tutumumuz belli. Daha önce bir çok misafir gelmiştir benzer şekilde ziyaretçi olmak için. Bunların tamamına yakınına izin verilmiştir. Dolayısıyla sayın Roth'un şahsına özel bir uygulama söz konusu olmamıştır. Belki çok az bekleyebilseydi bu görüşmeyi yapabilecekti. Tamamen bundan kaynaklı bir konudur.''

TUTUKLULUK SÜRELERİ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, tutukluluk sürelerine ilişkin bir düzenleme yapılıp yapılmadığı sorusuna karşılık, ''Parlamentoya bir çalışma getirilmesi söz konusu olabilir. Ancak bir tek konuya özgü çalışmamız söz konusu değildir'' dedi.

Ergin, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda düzenlenen, 11. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı atama törenine gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Ergin, bir gazetecinin tutukluluk sürelerine ilişkin herhangi bir çalışma olup olmadığına ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

''Sadece bir konuya özgü çalışmamız söz konusu değil. Ancak Türk Ceza Mevzuatının değerlendirilmesine dair 2010'da ve 2011'de çok geniş çalıştaylar yapılmıştır. 2010'da İstanbul'da 2011'de ceza hukukçularının, uluslararası cezacıların, uygulayıcılarının katıldığı, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu ve Adalet Bakanlığı bürokratlarının iştirak ettiği çalıştaylarda 5-6 yıllık uygulamalar sonunda, ceza mevzuatımızda ortaya çıkan aksaklık, problem vesaire konularında bir geniş kapsamlı çalışma vardır. Bu anlamda bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkacak rapor sonucunda parlamentoya bir çalışma getirilmesi söz konusu olabilir. Ancak bir tek konuya özgü çalışmamız söz konusu değildir.''

Bakan Ergin, CHP'nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay'ın tutukluluk sürelerinden dolayı AİHM'e başvurmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de, ''Kendi tercihleridir. Elbette olabilir. Böyle bir hakları var. Yollar açık'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler