YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elimizden geleni yapacağız
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Uludere ziyareti sonrası Esenboğa'da gazetecilerin sorualrını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, "Olayın aydınlatılması için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz" dedi...
Elimizden geleni yapacağız
02 Ocak 2012 / 07:49 Güncelleme: 02 Ocak 2012 / 07:52

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak sınırındaki olaya ilişkin, ortada bir istihbarat sorunu olduğunu belirterek, ''Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu olayın aydınlatılması için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz'' dedi.

Bölgeden dönüşünde Esenboğa Havalimanında çok sayıda CHP'linin sevgi gösterileriyle karşılanan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna karşılık, Uludere'de yaşanan olayların bir insanlık dramı olduğunu savundu. Olayın bir an önce açıklığa kavuşturulmasını istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Bu konuda daha önce açıklamalar yaptık zaten. Bir istihbarat sorunu var ortada ve bu sorunun bir an önce açıklığa kavuşması gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu olayın aydınlatılması için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz'' ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de helikopter tahsis edilmemesi iddiasını soran gazetecilere şunları söyledi:

''Helikopter tahsis edildi, edilmedi değil. Dün Van Valisi 'Yarın helikopteriniz hazır. Bana akşama doğru hangi isimler gidecekse onları bildirin' demişti. Biz Uludere'ye gidecek isimleri bildirdik galiba yarım saat sonra da iptal edildi. Şunu söylemek istiyorum. Anamuhalefet lideri bir seçim çalışması için gitmiyor. Orada önemli bir sorun var. 35 vatandaşımız hayatını kaybetmiş. İç barışımız zedeleniyor. Biz 'Anamuhalefet olarak biz nasıl katkı sunabiliriz' mücadelesi içindeyken ne yazık ki bir gece yarısı Ankara talimatıyla helikopterin iptal edilmesi doğrusu çok üzücü. Aldığımız bilgiye göre AKP milletvekillerinin çoğu orada helikopter kullanıyor. Bunu kamuoyunun vicdanına sunuyoruz.

Helikopter olmasa da biz 20-30 saat da olsa gitmesini biliriz. Gittik, oradaki yurttaşlarımızla buluştuk. Taziyelerde bulunduk. Onların acılarına ortak olduk. Bizim görevimiz buydu. Bu görevimizi yerine getirdik.''  

Öte yandan bölgede incelemelerde bulunmasının ardından Ankara'ya gelen BDP Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da yaşanan olayı ''göz göre göre işlenen bir cinayet'' olarak nitelendirdi. ''Önce oradaki tanıkları dinleyip ondan sonra konuşmak gerekirdi'' diyen Kaplan, Anamuhalefet Partisi lideri Kılıçdaroğlu'nun bu şekilde davranarak doğru olanı yaptığını ifade etti.

Kaplan, ''Buraya gelmeden oradaki tanıkları dinlemeden buradan ahkam kesip olayı saptırmaya çalışanların Türkiye'deki insanlarımıza vereceği bir şey yoktur'' dedi.

Olayın yaşanmasından bu yana bölgede olduğunu ve bu süre içinde Başbakan dahil olmak üzere bütün bakanları aradığını dile getiren Kaplan, bugüne kadar kendisine bir dönüş yapılmadığını anlattı. Kaplan, hükümeti duyarsız kalmakla eleştirdi. (aa)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler