YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Elimizde deliller var, Gezi Olayları bir senaryo"
Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı olaylarının bazı kişiler tarafından düzenlenen toplantılar sonunda gerçekleşen bir senaryo olduğunu belirtti.
"Elimizde deliller var, Gezi Olayları bir senaryo"
13 Ağustos 2013 / 13:27 Güncelleme: 13 Ağustos 2013 / 13:33

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı olaylarının Şubat ayında bazı kişiler tarafından düzenlenen toplantılar sonunda gerçekleşen bir senaryo olduğunu belirterek, ellerinde bazı deliller olduğunu söyledi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Maltepe Dolgu Alanı Düzenleme Uygulama Projesi’nin tanıtım toplantısında basın mensuplarının sorularını değerlendirdi.

Başkan Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.Başkan Kadir Topbaş, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin’in projeyle ilgili “Hiçbir sonuç alamadık. Halk bizim yaptırdığımızı düşündüğü için utancımdan o bölgeye gidemiyorum” sözlerini değerlendirerek, şunları söyledi:

“Umarım gelecekte utancından dolayı buraya gelemeyen Maltepe Belediye Başkanı yarın gelecekte de utancından gelmez. Çünkü bunlar maalesef muhalefet olsun, siyaset olsun diye küçük bakışlarıyla, dar görüşleriyle bir değerlendirme yaparlar. Maalesef biz bunu hep gördük. Bayramın birinci günü değerli bir dostum Antalya’da ziyaret etiği bir evden beni arıyor.

Orada 1973 yılında İnşaat Mühendisliğinden mezun olan bir şahısa veriyor ve şunu söylüyor o kişi; ‘Sayın başkan ben devrimci birisiyim. Üniversite yıllarımda bu hareketlerin içindeydim. Ama bunu gördüm ki en büyük devrimi siz yapıyorsunuz. Bizim sloganda kalan çalışmalarımızı siz hayata geçiriyorsunuz. Onun için sizi destekliyoruz’ dedi.

Yiğidi öldür hakkını er anlayışı. Onun için ben kendilerine teşekkür ediyorum. Ama bazıları var ki, kaç yıldan beri İstanbul’dalar ne yaptılar ki? Böyle diyene ne denir? Vatandaş görüyor, onun değerlendirmesini yarın sandıkta yapacak. Maltepe halkı buraya utancından gelemeyen belediye başkanının o duruşunu, Maltepe halkı bu gölgeyi kullanırken başkanları hakkındaki kararını herhalde sandıkta verirler.”

Kadir Topbaş, “Taksim ile ilgili bir çalışma yapılmış. Tabi orada baktığını yere göre değişir. Ben şunu isterdim. Tek yönlü bakmak değil. Boyutlarını farklı farklı değerlendirmek gerekir. Elimizde Şubat ayında yapılan bir toplantının kayıtları var. İstanbul’da ve Türkiye’de hareketlerin nasıl başlatılacağı ve ne yapılacağı ile ilgili Şubat ayında başlatılan toplantıların kayıtları var. Bu kadar söylemekle yetiniyorum. Bizim elimizde bazı deliller var. Bunlar bir senaryo, bir manipülasyon. Niçin Taksim Cumhuriyet Caddesi ortasında 40 santim çapındaki ağaçlar kaldırılırken, budanırken ki Orman fakültesi ve kurul tarafından denetimle yapılan bir çalışmaydı, Sadabad’a dikildi. Hiç kimsenin bir gıkı çıkmadı. Gezi Parkı’nın etrafında çitle çevrilmiş 2 metrelik yaya güvenliği için noktaya gelince kıyamet koptu. Neden çünkü biliniyordu bu noktaya gelince hassas bir konu” dedi.

Birinci Dünya Savaşı’nın tarihte bilinen gerçek çıkış nedeninin de doğru yansıtılmadığını belirten Başkan Topbaş, Gezi olaylarını da görünenin aksine farklı amaçlarla yapıldığını söyledi.Şubat ayında yapılan toplantının siyasi olmadığını söyleyen Topbaş, “Ama zannediyorum içinde siyasilerden de birkaç kişi olabilir. Detayını tam olarak söyleyemeyeceğim. İçinde yerli bir takım insanlar var. İstihbarat bunları biliyor. Bize de ulaşan bilgiler var. Gelen bilgileri biz yetkililere aktarıyoruz” dedi.

İstanbul'a yapılacak teleferik, saatte 6 bin yolcu taşıyacak"

Başkan Topbaş konuşmasında İstanbul’a yapılacak teleferik ulaşımı hakkında da bilgi verdi. Topbaş, “İstanbul’a biz ulaşım sistemlerini ulaşım master planı içinde düzenledik. Ulaşım Networkümüz hazır. Öteden beri üzerinde durduğumuz bir çalışmaydı. İstanbul’da boğaz geçişini hem turistik anlamda, hem insan geçişi noktasını değerlendirme adına bir çalışmayı başlattık.

Mecidiyeköy’den başlayacak olan, Altunizade’ye gelecek olan daha sonra Büyük Çamlıca’yı alacak şekilde düşündüğümüz ve metro istasyonlarıyla da ilintisi olacak olan bir sistem. Saatte 6 bin yolcu taşıyacak kapasiteli bir çalışmayı biz tamamladık. Şuanda ihale aşamasına geldi” diye konuştu.

"Çok doğru bir çalışma yaptık"

Maltepe sahiline yapılan dolgu çalışmasının riskleri olup, olmadığı sorularını yanıtlayan Başkan Kadir Topbaş, “Dünyanın birçok yerlerinde benzer çalışmalar vardır. Bugün Manhetten diye bildiğimiz Amerika’nın ekonomisinin merkezi olan alanda eski çöplüktür. New York’un çöplüğüdür. Bir adadır, daha sonra burası o hale getirilmiştir. Bunu yaptık, çünkü bölgenin ihtiyacı var.

Marmara’da olası bir deprem, her şey dikkate alındı. Bundan dolayı burada bir konaklama yok. 3 boyutlu bir yapı sistemi yok. Zemini çok güçlendirdik. Çok doğru bir iş yaptık” şeklinde konuştu.

Yenikapı projesi hakkında da bilgi veren Topbaş, yapılan düzenlemelerin şehircilik anlayışıyla bağdaştığını ve bu çalışmaların binlerce insanın aktivite ihtiyacına cevap vereceğini söyledi. Topbaş, Yenikapı bölgesinde trafiğin yeraltına alınması yönünde çalışmalar başlattıklarını, konuyla ilgili Ulaştırma Bakanlığı ile görüştüklerini söyledi.

 

İHA

14:50
 // Oktay D Gezer
Sn Topbaş'a dostça sorularım var:
-"Gezi olayları bir senaryodur,elimizde deliller var":2.5ay sonra mı bunu söylüyorsunuz ?bizim gibi cahiller bunu ikinci günde fark etmiştik .Bunu 4ay onceden biliyor olmanıza rağmen a)niye bu kadar beklendi?b)dusunebildiginiz/yapabildiğiniz tek şey direnişçilerin üzerine zabıtayı mı saldırtmak miydi?
-Marmaray ve 3.kopru vs gibi yatırımlar varken saate 6bin Kisi kapasiteli teleferik projesi son anda çılgın /durumu kurtarici proje olarak mı akla geldi?
-yorulduğunuzu ve kriz yönetiminde çok yetersiz kaldığınızı kabul edip yerinizi bir başka adaya bırakmak istediğinizi soyleyerekSn Başbakanımızın elini rahatlatmayı düşünmez misiniz?
En derin Saygilarimla ,sayın Başkanım!...
13 Ağustos 2013 14:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler