20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya14 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır19 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eli cebinde gezenler dikkat!
Destek yazılımlar ile donatılan MOBESE kameraları artık eli cebinde boş gezinenlere, panik halinde olanlara, izdiham halinde, her zamanki yerinde olmayan nesneleri algılayıp alarm verecek. 12 pilot ilde deneme başladı bile.
Eli cebinde gezenler dikkat!
24 Şubat 2014 / 11:05 Güncelleme: 24 Şubat 2014 / 15:14

TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerine Destek Grubu (KAMAG),’nda şu günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir projesi için yoğun bir çalışma yürütülüyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK’ın yönetiminde özel kuruluş ve üniversitelerin de katılacağı MOBESE sistemlerinde kullanılacak akıllı destek yazılım programı üretilmesi için başvuruda bulundu.Proje amacı olarak ise Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerinden elde Edilen görüntülerde gerçekleşen olayların daha verimli çözülebilmesi amacıyla operatörlere destek olacak video analizinin yapılması olarak nitelendirildi.

TÜBİTAK tarafından 30 Kasım 2013’te çağrı yapılan projeye başvurular geçtiğimiz 10 Ocak’ta son buldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, üretilen projelerin ilk etapta belirlenen 12 ildeki MOBESE sistemine entegrasyonunun sağlanmasını şart koştu. Ağrı, Ankara, Artvin, Bingöl, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Şanlıurfa, Yalova ve Batman’da bulunan farklı kamera sistemlerinin projeyle uyumlulukları test ediliyor.

Boş gezeni izleyecek

Yeni destek yazılım projesi ile MOBESE’ler verilen eşkale göre kişileri ayırt edebilecek.Tanımlanmış kişisel özelliklere göre (kıyafet, saç rengi, cinsiyet.) v.b. gibi özellikler ayırt edilebilecek.

Kişilerin hareket analizlerini yaparak bu kişileri takip edecek. Büyük öçekli veri analizi yapması öngörülen sistem içinde bir kişinin boş boş gezinmesi tespit edilerek bu kişi takibe alınacak. Tek bir kameranın görüş alanında belli bir süre boyunca periyodik olarak aynı güzergahtan geçen insan veya aracın belirlenerek alarm vermesi hedefleniyor. 

Trafikteki şüpheliler 

MOBESE izleme merkezlerinde görev yapan memurlar geliştirilecek yazılım ile trafikte şüpheli araçları da tespit edebilecek. Kameralardan elde edilen görüntüler sistem sayesinde trafik yoğunluğu analizini ve araç sayımı yapılabilecek. Belirtilen bir araç bu sistem sayesinde bulunabilecek. Trafik içindeki araması yapılabilecek.Hareket halindeyken belirli bir sürenin dışında duraklayan araç algılanacak.

Neleri gözetleyecek?

Her zamanki yerinde yoksa

PROJE ile MOBESE merkezlerindeki kameralara izlediği bölgedeki durağan cisimler de tanımlanacak. Bu nesnelerin haricinde bulunan nesneler tespit edilip uyarı verilecek. Şüpheli paketlerin tespitinde bu sistemden yararlanılacak.

Ayrıca cisimlerin her zamanki yerinde olmaması halinde de sistem bu eksikliği algılayabilecek. Kamera sistemlerinde normal dışı analiz modülü de yer alacak. Bu özellikkameralara karşı sabotajları algılayacak. Normalin haricinde görüntü akışında sistem alarm verecek.

Kalabalık artarsa alarm

Anlamsal Veri Analiz Modülü sayesinde de kameralara takılan görüntüler ayrıca içerik anlama analizinden geçirilecek. Birden fazla sayıda aynı insanın belirli bir yöne hareket etmesi algılanacak. Kameralar ayrıca tek bir kameranın görüş alanında belirli bir alanda toplanan insan sayısının artması halinde alarm verecek. Sisteme sahipsiz duran cisimler yüklenerek alarm vermesi sağlanacak. Kalabalığın hareket analizi yapabilecek. Panik ve izdihamda sistem alarm verecek.

Polisin dijital koridoru

Yeni geliştirilecek sistem ile polis, MOBESE üzerinde görülen girilmesi sakıncalı veya korunaklı bölgeye sistem sayesinde belirli bir hat çizebilecek. Bu bölgenin ihlali veya normalin üzerinde bir yoğunluk halinde, insan veya araç girişi durumunda sistemin alarm vermesi sağlanacak. Kameralar bu gibi durumlarda otomatik takibe geçebilecek. 

 

VATAN

13:17
 // ABARTI 2
Cami avlusunda beni beyaz toros'a bindirmek isteyen polis amirine ateş püskürüyordum. Diğer memur; sen devletin komiseriyle nasıl konuşuyorsun diye çıkıştı. Ben ise şu hafızalara kazınan söleri söyledim. O koskoca devletin komiseri ise, ben de koskoca devletin vatandaşıyım! dedim. Etraf kalabalıklaştıkça, polisler, kolay lokma olmadığımı anladı. Hatta onları Vali'ye şikayet etmek ile tehdit ettim. Yemin ederim, benden özür dilediler. Harçlık teklif ettiler. Bunları niye mi anlatıyorum. O devirde daha ilkokulda iken fişlenip takip altına alınıyorduk. Öğretmenlere sorduğumuz aykırı sorular, fişlenmemize sebep olmuştu. O toros'a binseydim, bu yorumu buraya yazamayacaktım....
24 Şubat 2014 13:17
13:06
 // ABARTILI
Bana yılda en az 6-7 defa GBT sorarlardı. Artık bir keresinde canıma tak etti, bir polisle tartışmaya girdim. ''alın fotoğrafımı emniyetin panosuna asın, beni iyi tanıyın ki, bir daha sormayın'' dedim. Kirli sakal, siyah tonları giyen, acele yürüyen biriyimdir. Bazı polisler; şakayla karışık, gizemli ve esrarengiz biri olduğumu da söylerler. Ama şu olayı hiç unutmam: o zamanlar namaz kılıyordum. Cemati kaçırmış, yalnız namaz kılmak için camiye gittim. Bizim hain arkadaş da, ayakkabılarımı saklamış. Ben ayakkabılarımı ararken, etrafım bir gurup sivil polisle sarıldı. Yıl 2000 lerin başı; bana kimlik sordular, ben de, 'vermiyorum' dedim. Dayılığım tuttu. Siz kim oluyorsunuz da, Allah'ın evinde bana kimlik soruyorsunuz dedim. Polisler şaşkınlıkla birlikte korkmuşlardı. O zamanlar beyaz toros'a bindirilenler asla geri gelmiyordu... Devam...
24 Şubat 2014 13:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler