YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Eleştirenlerin belgesi yok"
Amerikalı profesörden yaşantısını Amerika'nın Pensilvanya eyaletinde sürdüren Fethullah Gülen'le ilgili çarpıcı açıklamalar...Prof. Dr. Ebaugh, Gülen'in terörü lanetlediğini ve İslamiyet'in farklı bir yüzünü ortaya koyduğunu söylüyor.
"Eleştirenlerin belgesi yok"
16 Ağustos 2010 / 09:02 Güncelleme: 16 Ağustos 2010 / 09:15

'Gülen Hareketi' isimli araştırması kitap olarak yayımlanan Amerikalı profesör Helen Rose Ebaugh, Danimarka'da katıldığı konferansta Fethullah Gülen ve hareketi ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

Araştırmalar yapmaya başladıktan sonra bazı kesimlerden Fethullah Gülen'i ve hareketini sert bir şekilde eleştiren mektuplar aldığını söyleyen Prof. Dr. Ebaugh, "Ancak o kişilerden eleştirilerini ispatlamaları yani ortaya bir belge koymaları istendiğinde sessiz kalıyorlar. Eleştiri sahiplerinden, iddialarını destekleyen belgeleri bana göndermelerini istedim; ancak gönderemediler. Çünkü yok." dedi.

Ünlü sosyolog Ebaugh, Danimarka'da faaliyet gösteren Dialog-Forum Derneği'nin organize ettiği yemekte akademisyenlerle bir araya geldi. Burada katılımcıların sorularını cevaplayan Prof. Dr. Ebaugh, 'Gülen Hareketi' isimli kitabıyla ilgili bilgiler verdi. 11 Eylül'den önce Amerikalıların İslâmiyet'le ilgili çok az bilgiye sahip olduğunu söyledi. Bir anda bütün medyada radikal Müslümanların görülmeye başladığını hatırlattı. Halen Houston Üniversitesi'nde din sosyolojisi dersi veren Ebaugh, Hocaefendi'nin böyle bir ortamda çıkarak yaptığı açıklamalarda terörü lanetlemesiyle İslamiyet'in farklı bir yüzünü ortaya koyduğunu belirtti. Birçok Amerikalı gibi kendisinin de ilk kez bu açıklamalarla Fethullah Gülen adını duyduğunu ifade etti. Daha sonra yaptığı araştırmalarla Gülen Hareketi'ni derinlemesine inceleme fırsatı bulduğunu aktardı. Ebaugh, kitabında Gülen Hareketi'nin ekonomik yapısı üzerinde geniş şekilde duruyor. Fethullah Gülen'in Türkiye'de uzun bir mahkeme sürecinden geçtiğini hatırlatan Prof. Ebaugh, bu süre içerisinde kendisini suçlayanların her türlü iddiayı değerlendirdiğini; ancak Gülen'i mahkum edebilecek en ufak bir suç dahi bulamadıklarını söyledi.

Halen Houston Üniversitesi'nde din sosyolojisi dersi veren Prof. Helen Rose Ebaugh, Gülen Hareketi'nin dünyaya en büyük katkılarından birinin şüphesiz okullar olduğunun altını çizdi. Ebaugh, okulların hem hareketin geleceği için hem de dünyanın geleceği açısından son derece faydalı olduğunu ifade etti. Araştırmaları esnasında Türkiye ve Amerika'daki çeşitli eğitim kuruluşlarının yöneticileriyle görüştüğünü anlattı. Şöyle konuştu: "Gülen okullarında eğitim gören birçok genç, günümüzde dünyanın birçok ülkesinde görev yapıyor. Zaman ilerledikçe bu insanlar Gülen'in fikirlerini daha geniş kitlelere taşıyacaktır."

Fethullah Gülen'in, 12 Eylül'de gerçekleştirilecek anayasa referandumuyla ilgili özel bir açıklama yaptığını ilk duyduğunda çok şaşırdığını söyleyen Prof. Ebaugh, ancak anayasa reformunun Türkiye için önemini anladığında Gülen'e hak verdiğini ifade etti. Ebaugh, "Normalde siyasi olayların dışında kalan Fethullah Gülen'in özel bir açıklama yapması bile anayasa reformunun ne kadar önemli olduğunu göstermeye yeter. AB'nin Türkiye'ye hayır demesi anayasa reformunun geçmesinden sonra daha da zorlaşacaktır." diye konuştu.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler