YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrikte seçim dönemi için PKK alarmı!
Terör örgütü PKK, elektrik kesintileri üzerinden hükümete karşı ortaya atılan kumpası desteklemek için sabotaj yapıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Silopi'de PKK'nın direklere saldırdığını söyledi.
Elektrikte seçim dönemi için PKK alarmı!
20 Nisan 2015 / 02:53 Güncelleme: 20 Nisan 2015 / 06:21

Terör örgütü PKK’nın, elektrik kesintileri üzerinden oluşturulan hükümet karşıtı algıyı desteklemek için elektrik direkleri ve trafolara bombalı sabotajlar yaptığı ortaya çıktı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, teröristlerin geçtiğimiz günlerde Şırnak, Silopi’de yüksek gerilim hattındaki bir direği uzaktan kumandalı bombayla yıktığını açıkladı. Elektrik kesintileriyle ilgili tartışmalar konusunda bilgi veren Yıldız, Türkiye’nin 1.2 milyon kilometrelik elektrik hattında 14 milyon elektrik direği ve 180 binden fazla trafosuyla Avrupa’nın en büyük ikinci, dünyanın da en büyük 5. şebekesi olduğunu söyledi. Yaz-kış tüm hatların optik ve termal kameralı sistemleriyle donatılmış 4 özel helikopterle havadan kontrol edildiğini vurgulayan Yıldız, sisteme yönelik ‘sabotajların’ da olduğunu açıkladı.

Seçime kadar izinler iptal

Yıldız “Bunun bir örneğini önceki gün Silopi’de yaşadık. Bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından Şırnak, Silopi’de yüksek gerilim hattındaki bir direğinin dört ayağına yerleştirilen patlayıcı maddenin uzaktan kumandayla patlatılması sonucu elektrik direğinde hasar meydana geldi” dedi. Bakan Yıldız, seçim günü yaklaşırken sabotajları da dikkate alarak hiçbir provokasyona izin vermemek için EPDK, TEDAS, TEIAS, EÜAŞ, TETAS ve 21 elektrik dağıtım şirketiyle bir araya geldiklerini ve kararlar aldıklarını belirterek, şöyle dedi: “Üretim, dağıtım ve iletim aşamalarında kesintisiz hizmet sağlanacak. 8 Haziran’a kadar tüm izinleri kaldırdık. Ayrıca kontrol ve anlık müdahale ekipleri görevlendirdik. Trafo merkezlerimizi özel güvenlik koruyor. Ancak seçim gününe özel kolluk kuvvetleri görevlendirilebilir.”

Bir yedek sistem daha kuruluyor

Yıldız, elektrik kesintilerinin önüne geçecek bir takım önlemler aldıklarını belirterek “Elektrik şebekemizi izlediğimiz ve yönettiğimiz SCADA sistemimizi yedekte tutacak bir SCADA sistemi daha kuruyoruz. Kesintiden sonra ‘Avrupa sistemi Türkiye’yi istemiyor’ diye iddialar ortaya atıldı. Oysa bizim şebekemiz  Avrupa Enterkonnekte Elektrik Şebekesi ile senkron çalışabilecek niteliklere sahip olduğunu daha önce kanıtlamıştı.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler