YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik kesintileri ile ilgili önemli açıklama
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız geçtiğimiz günlerde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.
Elektrik kesintileri ile ilgili önemli açıklama
02 Nisan 2015 / 13:17 Güncelleme: 02 Nisan 2015 / 13:18

Elektrik kesintileri ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kesintilerin nedenin belli olduğunu ancak bu nedenleri tetikleyen unsurların halen araştırıldığını söyledi.

12. Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ, Ekipman, İstasyon Market Ürünleri ve Teknoloji Fuarı (Petroleum İstanbul) için Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintileri ile ilgili de bir açıklama yaptı.

Çok çarpıcı açıklama

Elektrik kesintilerinin sebeplerinin netleştiğini ve hastalığa teşhis konulduğunu ancak tetikleyici unsurlar üzerinde halen çalışıldığını belirten Bakan Yıldız çok çarpıcı bir noktaya işaret etti.

Bakan Yıldız yapılan araştırmalarda 3 santralin 1'er saniye arayla devreden çıkması
sonrasında bu kesintiler meydana geldiğini belirtirken söz konusu 3 santralin bahsedilen aralıklarla devre dışı kalma ihtimalinin de 86 bin 400 de 1 olduğunu söyledi.

Sebeplerini araştırıyoruz

Uzmanların da böyle birşeyin olmasının zor olduğunu söylediğini söyleyen Bakan Yıldız, sebeplerini en ince detayına kadar araştırdıklarını kaydetti.

Avrupa'nın en büyük ikincisi...

Söz konusu sistemin Avrupa'nın en büyük ikinci şebekesi olduğunu ve Türkiye'nin enerji iletim sisteminin Avrupa ülkeleri tarafından kabul görmüş bir sistem olduğunun altını da çizen Yıldız, ''O yüzden ekibimize güveniyoruz. İnşallah böyle birşeyin bir daha tekrarlanmayacağını söylemek istiyorum.'' dedi.

Siber saldırı demek için erken

''Siber saldırı'' söylentileri ile ilgili kendisinin bu cümleyi kullanması için henüz çok erken olduğunu da söyleyen Bakan Yıldız, ''Bu bir ihtimal dahilindedir. Çünkü bir yerde bir şifre ve kripto varsa bunlar mümkün. Bu sistemin koruması için ayrı bir ekip çalışıyor. Bakanlığımızda bütün konuları şefaf bir şekilde ele alıyoruz. O yüzden böyle bir şey söylersem kamuoyunu yanlış yönlendirmiş olurum. 3 santralin 1'er saniye arayla devreden çıkıyo olmasının teknik mi yoksa siber saldırıdan mı kaynaklanıyor bunu söylemek için erken. Saliselerin belirleyici olduğu bir süreç söz konusu. Sakin olup doğruyu açıklayacağız.'' diye konuştu.

Maliyete değil sisteme odaklandık

Kesintinin maliyeti ile ilgili ise şu an öncelikli olan sistemin toparlanması olduğunu ve bu konuya odaklandıklarını söyleyen Yıldız, maliyet konusunun yalnızca kendilerine bağlı bir konu olmadığını da söyledi.

36 saatlik Amerika örneği

Amerika'da da 2003 yılında 36 saatlik bir kesinti olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, '' Onlarda oldu bizde de olur demiyorum. Ama atmosfere açık işletmelerde bu durumların olabileceğini ve bu durumun Batılı ülkelerde de karşılaşılabileceğini söylüyorum.'' diye konuştu.

Tam tersi arz fazlamız var

Türkiye'de son 3 yılda arzın tüketimden daha fazla olduğu bilgisini de paylaşan Bakan Yıldız,  ''Bu sistem çöküşünün üretim arzı ile bir sıkıntısı yoktur, tam tersi arz fazlamız vardır.'' dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler