YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elektrik arızaları olması muhtemel
Elektrik arızaları olması muhtemel
15 Aralık 2013 19:50
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız "Vapur seferleri, THY seferleri aksayabiliyorsa okullar tatil olabiliyor, karayolları kapanabiliyorsa zaman zaman da elektrik arızalarının olması muhtemeldir" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Habertürk TV'de elektrik kesintileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Yıldız, yaptığı konuşmada, hava sıcaklığının mevsim normallerinin 5-6 derece altında seyrettiğini ve bu durumun ciddi bir doğalgaz talebi oluşturduğunu kaydetti. Son 7 günde elektrik talebinin Antalya'da yüzde 25 arttığına dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:

"İstanbul'da ise 6 Aralık'tan bu yana doğalgaz talebi yüzde 42 arttı. Örneğin Mısır'a son 122 yıldan bu yana ilk defa kar yağıyor. Bunun atmosfere açık bir işletme olduğunu ve zaman zaman arızalar olacağını biz daha önce farklı zamanlarda hep belirtmiştik. Şu anda bazı trafolarda aşırı elektrik çekiminden dolayı patlamalar oldu. Bu kesintileri genelleştirmek doğru değil. Mesela bugün herhangi bir kesinti olmadı ancak işletmelerdeki arızalardan kaynaklanan sebepler yüzünden olabilir. 1 milyon 100 bin kilometrelik elektrik iletim ve dağıtım hattından bahsediyoruz.

Bugün en gelişmiş ülkelerde dahi bunlar olabiliyor. Mesela Stockholm'e giden tren hattının 7 saate yakın komple enerjisi kesildi. Hollanda'da geçen ay televizyon yayını yaparken kesildi ve enerji veremediler. Bunlar Manhattan'da da Moskova'da da olabiliyor. Bunun genel bir krizmişçesine haberleştirilmesini ben haksızlık olarak görürüm ve doğru bulmam. Biz tabii ki halkımızın hak ettiği refah seviyesinden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Türkiye'de vapur seferleri, THY seferleri aksayabiliyorsa okullar tatil olabiliyor, karayolları kapanabiliyorsa zaman zaman da elektrik arızalarının olması muhtemeldir."

Tüm yurtta arızaların giderilmesiyle ilgili çalışmalar yapıldığını vurgulayan Yıldız, Eskişehir'in yazın kullanılan doğalgazla kışın kullanılan doğalgaz arasında 22 kat fark var olduğunu bildirdi.

Yıldız, doğalgaz kullanımının soğuk havalarda büyük oranda arttığını ifade ederek "Şu anda bunun en zirvesine çıkmış bulunuyoruz . Biz HES, rüzgar, güneş, jeotermal, kömür gibi yerli kaynaklarla alakalı yatırımları yaparken, bazı arkadaşlarımız iyi niyetle de olsa bunlara karşı çıkıyorlar. Ama ithal doğalgazın azaltılmasıyla alakalı gerekçelerimizin en temel sebeplerinden biri buydu. Biz, dışa bağımlı olmadığımız kadar gelişiriz ve geliştiririz. Biz bunlarla alakalı vatandaşlarımızdan daha olumlu ve yapıcı bir yaklaşım bekliyoruz. Özellikle iyi niyetli davranan çevreci arkadaşlarımıza da hitaben söylüyorum: Bizim bütün yerli kaynaklarımızla beraber Türkiye'nin büyümesini, gelişimini sürdürmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler