YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elçiler Mardinlilerle kol kola
Büyükelçiler Konferansının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve kurmayları çalışmaların değerlendirmesini Mardin’de yapıyor.
Elçiler Mardinlilerle kol kola
09 Ocak 2010 / 17:18 Güncelleme: 09 Ocak 2010 / 17:37

MARDİN - Türk diplomasisi 4-8 Ocak tarihleri arasında 200’ün üzerinde büyükelçinin katılımıyla gerçekleşen 2.Büyükelçiler Konferansı’nda önümüzdeki dönemde hangi politikaları yürüteceğini Ankara’da masaya yatırdı. Konferansın ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve kurmayları da çalışmaların değerlendirmesini Mardin’de yapıyor.

 

Bakan Davutoğlu resmi temaslarda bulunurken başta Washington Büyükelçiliği’ne atanan Namık Tan olmak üzere bazı kıdemli büyükelçiler Mardin sokaklarında halkın nabzını tuttu. Büyükelçiler Namık Tan, Selim Yenel ve Hakkı Akil, Latifiye Camii’ndemardo.20100109173145..jpg cami cemaatiyle sohbet etti. Daha sonra da tarihi çarşıda Mardinli gençlerle pişti oynadılar.

 

DAVUTOĞLU MARDİN’DE ANKARA’NIN YENİ DÜNYA DÜZENİNİ ANLATTI

 

Artuklu Üniversitesi’nde “Kadim Kültürden Evrensel Düzene” konulu bir konferans veren Davutoğlu, konuşmasına Mardin’in insanlık tarihi için önemini anlattı. Daha sonra da Ankara’nın diplomasideki yeni perspektifinin çerçevesini çizdi. 

 

“MARDİN YENİ DÜNYA DÜZENİNE ÖRNEKTİR”

“Mardin insanlık tarihinin hülasasıdır. Ne fazladır, ne de eksiktir. Ne kadar eskiye giderseniz gidin şu tarihte kuruldu diyemezsiniz. Çünkü hep vardı. Bir gün yeni bir uluslararası düzen kurulursa Mardin’in özellikle incelenmesi gerekir.” diyen Davutoğlu, mevcut küresel düzenin yeniden yorumlanması gerektiğinin altını çizdi: “BM’nin Güvenlik Konseyi’ndeki 5 ülkeye dayalı bir evrensel düzen kabul edilemez. Katılımcı bir düzen sağlanırsa sağlıklı bir evrensel düzen o zaman kurulur. Herkesin orada olduğunu hissetmesi lazım.” 

 

Davutoğlu sözlerine Afrika liderlerinin Başbakan Erdoğan’dan bir ricasını aktararak devam etti: “Başbakan Erdoğan’a Afrika liderleri “G-20’de Afrika’nın sözcüsü olun” dendi. Onun için Sayın Başbakan’ın Filistin çıkışı büyük yankı buldu. Yeni evrensel düzende ne kadar çok katılım sağlanırsa o kadar çok söz sahibi oluruz.”

 

IRAK’LA DA VİZE ANLAŞMASI MI YAPILACAK MI?

Dışişleri Bakanı Suriye ile yapılan vize anlaşmasına benzer bir anlaşmanın Irak’la yapılacağının sinyallerini verdi. “Basralı kalktığında Edirne’ye kadar gelecek. Bunu size taahhüt ediyoruz. Yemen bize çok uzak değil, türküsü bile var. Yemen’de yaşananlar devam ederken bir Türk Dışişleri Bakanı’nı rahat uyuyamaz. Yemenli de Edirne’ye kadar memleketinden çıkıp gelebilecek. Aynı şeyi Bosna Hersek için de, Orta Asya için de istiyoruz.”

 

Davutoğlu konferansı “Kimseye hükmetmek istemiyoruz. Kimsenin de bize hükmetmesini istemiyoruz.” Sözleriyle tamamladı.

 

HABER: OSMAN YILMAZ

 

İKİNCİ BÜYÜKELCILER KONFERANSI DEGERLENDIRME TOPLANTILARI CERCEVESINDE DISISLERI BAKANI AHMET DAVUTOGLU RESMI TEMASLARDA BULUNURKEN, KATILIMCI BÜYÜKELÇİLER İSE MARDİN'İ GEZDİ. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCILARI BÜYÜKELÇİ NAMIK TAN, BÜYÜKELÇİ HAKKI AKIL VE BÜYÜKELÇİ SELİM YENEL, KAHVEDE GENÇLERLE KAGIT OYNADI.

    madiiii.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler