YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Elbistan'da ikinci acı
Elbistan'da ikinci acı
11 Şubat 2011 07:51
Elbistan'da 4 gün arayla ikinci acı

Kahramanmaraş'ta Afşin-Elbistan Termik Santrali için kömür üretimi yapılan sahada yine göçük meydana geldi. Kurtarma çalışmaları sırasında 15 gün önce işe girdiği öğrenilen Ruşen Demir (25) adlı işçinin cesedine ulaşıldı.
 

Göçük altında kalan 14 kişiden 5'i çıkarılarak hastaneye kaldırılırken, 9'u aranıyor. Kurtarma ekipleri zor şartlar altında işçileri bulmaya çalışıyor. Göçüğün fotoğrafları da facianın boyutunu gösteriyor. 6 Şubat'ta meydana gelen ilk göçükte de 1 kişi ölmüş, 10 kişi yaralanmıştı.

Afşin-Elbistan B Termik Santrali için Park Teknik şirketinin kömür üretimi yaptığı Çöllolar açık kömür üretim alanında dün saat 10.11'de göçük meydana geldi. Toprak altında kalan 1 işçinin cesedine ulaşıldı, 9 kişi kayıp. Olayın ardından Afşin ve Elbistan'dan üretim sahasına çok sayıda ambulans ile arama ve kurtarma ekipleri gönderildi. Göçük altında kalmamak için alandan uzaklaşmaya çalışan 7 kişi hafif yaralandı. İki kilometrekarelik alanda yaşanan göçüğün hemen ardından işçiler ve bölgeye gönderilen askerler, arama ve kurtarma çalışması başlattı. Ancak alanda zaman zaman toprak kaymaları yaşanması üzerine bölge boşaltıldı. İlerleyen saatlerde arama çalışmaları Genelkurmay Başkanlığı'nın görevlendirdiği 2 helikopterle ve teknik imkanlarla havadan yapılmaya başlandı. Arama sırasında dozer operatörü Ruşen Demir'in (25) cesedine ulaşıldı. Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, öncelikle kayıp 9 kişinin yerinin belirlenmesine çalışıldığını bildirdi. Çalışmaları, kriz merkezinden izleyen Kocatepe, 18.40 sularında yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Göçükte 3 araç toprak altında kaldı. Kayıpların yerlerini tespit edemedik. Cep telefonlarının sinyallerinden de kayıpların bulunduğu yeri tespit etmeye çalışıyoruz. Alanın yakınında bir hava ambulansı hazır bekliyor. ''

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sahada kömür çıkarma faaliyetinin yapılmadığını söyledi. ABD Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone'yi makamında kabulünden sonra konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldız, toprak altında bakım yapan teknik personel ve topografların kaldığını söyledi. Yıldız, "Bu göçüğü de deprem tetiklemiş olabilir. Kesin olarak rasathaneden gelecek bilgiye göre netleşecek." dedi.

İki arama kurtarma helikopteri ile yürütülen arama kurtarma çalışmalarına sağlıklı sonuç alınamayacağı gerekçesiyle 19.30 sularında ara verildi. Göçükte kaybolan Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Adnan Demir, Tuğran Gökhan, Nail Yılmaz, Kemal Elmas, Cuma Yıldırım, Aydoğan Polat ve Halil Tatlı'yı arama ve kurtarma çalışmalarına bugün hava aydınlandığında yeniden başlanacak. Çöllolar kömür üretim sahasında 6 Şubat Pazar günü de göçük yaşanmış, 1 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı. (Zaman)

harita bilgisi
 // muhittin gök
11 şubat 2011 tarihli gerek gazete ve gerek internet haber bölümünde yer alan haberde Afşin-Elbistan Linyit Tesislerinde yaşanan olay Elbistanda olarak verilmiş bulunmaktadır.Bu haberi hazırlayan muhabirlerimizin HARİTA BİLGİSİNDEN şüphe ediyorum. Olayın yaşandığı kömür havzası Elbistanda değil AFŞİN'dedir. Zira cenazeler ve yaralılar AFŞİN'e gelmiştir. ...
11 Şubat 2011 22:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler