YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Kaide'nin şok planı
El Kaide'nin şok planı
28 Mayıs 2010 11:48
Süreyya Yalçın için 1 milyon dolar isteyeceklerdi...

İstanbul Bağcılar'da bir oto yıkamada yakalanan El Kaide üyesi Tarık Özbek'in örgüte destek vermek için iki yıl önce hayatını kaybeden işadamı Faruk Yalçın'm kızı Süreyya Yalçın'ı kaçırıp karşılığında 1 milyon dolar fidye istemeyi planladığı iddia ediliyor

İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, 2009'da Pakistan'a yasadışı yollardan giriş yapmaya çalışırken yakalanan ve Türkiye'ye iade edilen Tarık Özbek'in (34) Pakistan-Afganistan sınırındaki El Kaide kampına gitmek için para bulmaya çalıştığını belirledi. Polis, Özbek'in bu amaçla tanınmış ve çevresinde Mason olarak bilinen bir işadamının kızını kaçırarak fidye istemeyi planladığını tespit etti.

Yapılan teknik ve fiziki takiplerin ardından Tarık Özbek'in kaçırmayı planladığı kişinin iki yıl önce hayatını kaybeden NATO müteahhidi ve Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'm dayısı ünlü işadamı Faruk Yalçın'm kızı Süreyya Yalçın olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine polis Süreyya Yalçın'ı koruma altına aldı. Özbek'in Bağcılar'daki bir oto yıkamada çalıştığını tespit eden polis operasyon düzenledi. Özbek operasyonda kıskıvrak ele geçirilirken, Bağcılar'da kal¬dığı evde yapılan aramada bir bilgisayara el konuldu. Bilgisa¬yarda Özbek'in kaçırmayı plan¬ladığı Süreyya Yalçm'a ait 4 ayrı fotoğraf, genç kadının ev adresi ve evinin yerini gösteren kroki ile kaçırma eylemi için hazırlan¬mış istihbarat notlarının bulun¬duğu öne sürüldü.

ÖRGÜTE DESTEK


Fatih nüfusuna kayıtlı Özbek'in Süreyya Yalçın'ı kaçırıp 1 milyon dolar fidye istemeyi planladığı da iddia edildi. Bu parayla El Kaide'nin Pakistan-Afganistan sınırındaki kampına gitmeyi ve örgüte destek vermeyi planladığı öne sürülen Özbek tutuklandı.

Özbek'in 2004'te Sultançiftli-ği'ndeki Mescidi Selam Dergâhı'na, 2009'da Pakistan'a gittiği, burada 6 ay kaldıktan sonra İran sınırında yakalandığı ve 4 ay hapis cezasına çarptırıldığı da belirlendi.

Babası 3 milyar $ servet bıraktı

2008 yılında lenf kanseri tedavisi gördüğü İsviçre'de hayatını kaybeden Faruk Yalçın 2006 yılında Forbes Dergisi'nin "dünyanın en zenginleri" listesinde 746'ncı sırada yer aldı. Türkiye'nin en zengin 19üncu işadamı olan Yalçın geriye 3 milyar dolarlık bir servet bıraktı.

Faruk Yalçın, "Nato müteahhidi" olarak biliniyordu. Yalçın, 1963 yılında kurduğu inşaat şirketi Makyal'ı, 45 yıl içinde dev bir grup haline getirdi. Darıca'daki Boğaziçi Hayvanat Bahçesi'ni de Yalçın kurmuştu. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler